Logo Przewdonik Katolicki

Hewel. Wszystko jest ulotne oprócz Boga, Krzysztof Pałys OP

Hewel. Wszystko jest ulotne oprócz Boga, Krzysztof Pałys OP

„Zaprawdę, wszystko jest hewel, ulotne jak dym. Oprócz Boga i prawdy Bożej” – pisze Krzysztof Pałys OP, a cała książka podąża za tym zdaniem.

Autor dzieli się z czytelnikami swoimi myślami – nieraz ulotnymi, nieraz docierającymi wprost do serca. Przywołuje teksty mistrzów duchowych, portrety osób, które były dla niego spotkaniem z Wszechmogącym, rozważa reguły życia duchowego i pochyla się nad prawdami życiowymi. A wszystkie te ścieżki, w stały i namacalny sposób, prowadzą do ludzkiej tęsknoty za Bogiem, poszukiwania Boga i prawdy Bożej, która daje sens i ukojenie. 

Jak czytamy:To, co utrudnia życie, ułatwia życie duchowe. Dla duszy najlepszy jest niedosyt, pewna niewystarczalność, a nawet poczucie, że człowiek się cofa. Dzięki temu można pozbywać się tego diabelskiego przekonania, że wszystko zależy ode mnie, od mojej pracy, planów i decyzji. Przeciwności sprawiają, że człowiek na nowo może skoncentrować się na Bogu zamiast na sobie. (…) W doskonałości chrześcijańskiej droga prowadzi w dół, nie ku doskonałości, a ku pokorze. Pycha objawia się zupełnym brakiem zgody na niepowodzenie”.

W Hewel autor korzysta z dorobku swoich przewodników duchowych, którymi są m.in.: Henri Nouwen, Simon Tugwel OP, św. Tomasz z Akwinu, ks. Jan Twardowski, Henryk Suzo, Jan Tauler, Joachim Badeni OP, Wiesław Szymona OP, Thomas Merton, Wisława Szymborska. Bo jak mówi: „To dla mnie nieocenione błogosławieństwo móc uczyć się wiary i szukać Prawdy dzięki ludziom mądrzejszym od siebie”.

Na książkę w dużej mierze składają się teksty opublikowane w latach 2009-2020 na łamach miesięcznika „W drodze”, w Stacja7.pl, Deon.pl, 12tu.pl, a także na Facebooku i blogach Opowieści z betonowego lasu" oraz Światła Miasta". Na potrzeby książki zostały one na nowo zredagowane i uzupełnione.
 
O autorze:
Krzysztof Pałys OP (ur. 1979) – dominikanin, rekolekcjonista, magister nowicjatu. Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazały się jego książki: Ludzie 8 dnia. Autostopem do Matki Teresy (2012; w 2013 roku wybrana najlepszą książką katolicką wg Granice.pl) oraz napisana z Szymonem Popławskim OP Zapach pomarańczy. Życie dominikańskie z innej perspektywy (2015).

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki