Scala ono 3 projekty:
- „Dąbrówka czy Dobrawa? w 1050-tą rocznicę przybycia do Poznania i zaślubin księcia Mieszka i księżniczki Dobrawy” - widowisko historyczne na Ostrowie Tumskim
- „Mieszko I i Dobrawa jako twórcy Państwa Polskiego” - jarmark średniowieczny nad Wartą przy ulicy Panny Marii
- VI Średniowieczny Targ Śródecki rozlokowany na ulicach i placach Śródki
Organizatorami przedsięwzięcia są:
Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA współpracująca z partnerami śródeckimi, Fundacją Rozwoju Miasta Poznania, Fundacją Św. Benedykta, Platformą Upowszechniania Nauki w Polsce.
Przedsięwzięcie objął swoim honorowym patronatem Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański.
Projekt został dofinansowany przez Miasto Poznań, Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Fundację Rozwoju Miasta Poznania.
Widowisko plenerowe, historyczne i edukacyjne. Przygotują je z nami naukowcy oraz zaproszone bractwa rycerskie.
Jest to jedno z przedsięwzięć organizowanych w Poznaniu, w związku z Jubileuszem 1050 rocznicy Chrztu Polski, który przypada w 2016 roku. W roku bieżącym jednak, przypada już 1050-ta rocznica przybycia Księżniczki Dobrawy do Poznania i Jej zaślubin z Mieszkiem I, a bez tego wydarzenia, nie byłoby również chrześcijańskiej Polski. Chcemy więc w tym roku przypomnieć skąd do Polski przyszło Chrześcijaństwo i dlaczego właśnie z Czech, oraz jak mogło wówczas wyglądać takie spotkanie – naszego Księcia ze swoją wybranką, która przyniosła poza pokojem z naszymi południowymi sąsiadami, także nową wiarę. Dzięki tamtym wydarzeniom, zostaliśmy liczącym się w Europie Narodem i Państwem.
Historyczne treści w żartobliwej, popularnej, ale merytorycznej formie przedstawią specjaliści historii tego okresu, między innymi z Wydziału Historii UAM.
Inscenizatorami widowiska będą bractwa rycerskie z Polski, Czech i Węgier. W widowisku udział weźmie ok. 100 wojów z taborami (niewiasty i dzieci, namioty i sprzęty wojenne) – przybędą konno i pieszo.
Dla odwiedzających terenie Ostrowa Tumskiego, Mostu Jordana i Śródki przygotowana będzie kuchnia rycerska, gospoda, jarmark rzemiosł wszelakich, średniowiecznych, pokazy ognia, linoskoków, zabawy dla dzieci. Będą wypieki podpłomyków, będzie wróżka średniowieczna, pokazy rzemiosła średniowiecznego.
Na scenie wystąpią zespoły wykonujące muzykę dawną – z Czech, z Węgier i z Polski.
Pomiędzy występami odbywać się będą popisy zręcznościowe wojów, pokazy walki, broni, strojów i inscenizacje historyczne o wspólnych dziejach Czech i Polan oraz o przybyciu do Poznania księżny Dobrawy – Matki Chrzestnej Polski. Widowisko będzie miało więc także aspekt edukacyjny, bo inscenizacje będą oprawione opowieściami naukowców, którzy powiedzą … Co wydarzyło się 1050 lat temu? Co wiemy na pewno? Czego się domyślamy? i skąd czerpiemy wiarygodne informacje?
Chronologia wydarzeń:
22.05. 2015 – piątek popołudnie
Zlot wojów na Ostrowie Tumskim w Poznaniu – założenie obozowiska;
23.05.2015 - sobota
10:00 – 22:00 - Widowisko:
- przybycie księżny Dobrawy i orszaku czeskiego na Ostrów Tumski w Poznaniu;
- powitanie Czechów przez Mieszka oraz orszak Polan przed Katedrą;
- przejście połączonych orszaków na plac za Katedrą;
- prezentacje grup wojów;
- inscenizacje z udziałem historyków (opowieści z dziejów Czech i Polan);
- popisy narodowe Węgrów, Czechów i Polan;
- przejście orszaku przez most Jordana na Śródkę – oficjalne rozpoczęcie jarmarku;
- koncerty, pokazy zręcznościowe wojów, rycerzy, linoskoków, zabawy dla dzieci na rynku śródeckim …
- popołudniu inscenizacja zaślubin pary książęcej, biesiada rycerska oraz pląsy przy ogniskach (połączenie kulturowe Zielonych Świątek – zabawy ludycznej ze świętem chrześcijańskim);
- koncerty oraz pokazy teatru ognia;
- wieczorem wyświetlanie filmów historycznych;
24.05.2015 - niedziela
- 10:00 – Msza Św. w katedrze Poznańskiej z oprawą muzyczną – chorał gregoriański;
- 11:30 – wznowienie jarmarku, koncerty, popisy wojów;
- 13:30 – inscenizacja historyczna i opowieść o Chrzcie Mieszka I, ogłoszenie Księżny Dobrawy Matką Chrzestną Polski;
- 15:00 – koncerty i popisy wojów i zabaw rycerskich;
W programie artystycznym zaprezentują się zespoły z Polski, z Czech i Węgier wykonujące muzykę dawną.