Od protestantyzmu do katolicyzmu
„Przed nawróceniem na katolicyzm przeczytałem W domu najlepiej w ciągu jednej doby. Nie umiałem odłożyć tej książki, która stała się jednym z kluczowych tekstów w procesie mojego nawrócenia” – pisze Trent Horn, teolog i działacz pro-life.
Mowa tu o autobiograficznej książce popularnego również w Polsce Scotta Hahna, którą napisał wspólnie z żoną Kimberly, dając przejmujące świadectwo o ich wspólnej drodze do Kościoła katolickiego. Do dziś pozycja ta została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i stała się katolickim bestselerem. Wydawnictwo Promic właśnie przygotowało jej drugie polskie wydanie i oddało w ręce czytelników.
„Żadna książka w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat nie sprowadziła większej liczby osób do Kościoła katolickiego niż W domu najlepiej. Kiedy konwertyci podają źródła, które przysłużyły się do ich nawrócenia, niemal zawsze wymieniają tę książkę, i często jako pierwszą. Do dziś bezsprzecznie pozostaje katolickim klasykiem naszych czasów” – twierdzi Brandon Vogt, bestsellerowy autor, założyciel ClaritasU, dyrektor wydawniczy Word on Fire Catholic Ministries.
Rome Sweet Home
Scott Hahn jest doktorem teologii, biblistą i byłym pastorem prezbiteriańskim. Pod wpływem lektury Biblii i analizy dzieł ojców Kościoła doszedł do wniosku, że naukę Chrystusa w pełni głosi Kościół katolicki i przystąpił do niego w Wielkanoc 1986 r. Obecnie wykłada teologię
i biblistykę na Uniwersytecie Franciszkańskim w Steubenville. Napisał kilkanaście poczytnych książek, a jego wykłady oraz wystąpienia cieszą się ogromnym powodzeniem na całym świecie.
Kimberly Hahn ukończyła studia w zakresie komunikacji i teologii. Często wygłasza prelekcje na konferencjach poświęconych kwestiom teologicznym i rodzinnym. Podobnie jak mąż przeszła drogę konwersji na katolicyzm, przystępując do Kościoła katolickiego kilka lat później – w Wielkanoc 1990 r.
„W ostatnich dekadach dziesiątki tysięcy protestantów odkryło piękno i prawdę Kościoła katolickiego. Jeśli spytać ich, co pomogło im otworzyć oczy na pełnię prawdy, zapewne wielu odpowie, że była to książka Scotta i Kimberly W domu najlepiej. Ta łatwa w odbiorze lektura wciąż pozostaje tak samo aktualna” – podsumowuje Steve Ray, konwertyta na katolicyzm, bestsellerowy autor i apologetyk katolicki.
Lektura obowiązkowa dla niedzielnych katolików
„To powinna być lektura obowiązkowa dla niedzielnych katolików, mniej lub bardziej dyskretnie ziewających w czasie Mszy świętej – przekonuje Marcin Jakimowicz, dziennikarz. – Scott Hann ma coś z porucznika Colombo. Doszedł do katolicyzmu wbrew sobie, drogą żmudnych poszukiwań. Nie odpuszczał. Zmagał się, ale nie rezygnował. Zadawał trudne pytania, budzące w środowisku, w jakim wzrastał zakłopotanie lub popłoch i nie zadowalał się łatwymi odpowiedziami.
Zachwyca mnie wewnętrzna uczciwość tego cenionego prezbiteriańskiego pastora i biblisty, którego analiza dzieł ojców Kościoła, idei Tradycji Apostolskiej i ślęczenie nad biblijnymi opisami «łamania chleba» w pierwotnym chrześcijaństwie doprowadziły Wielkanocą 1986 roku do głośnej konwersji na katolicyzm.
W pierwszym Kościele wierzono w rzeczywiste przebywanie Jezusa w Komunii. Nie było względem tego żadnych wątpliwości – podkreśla szwedzki teolog, misjonarz i etnograf Ulf Ekman – kolejny pastor, którzy przeszedł drogę konwersji na katolicyzm.
Pamiętam, że zapytany o to, dlaczego został katolikiem, Ulf odpowiedział bez owijania w bawełnę: Bo chciałem wszystkiego. A w Kościele katolickim jest wszystko. Scott Hann odpowiedziałby podobnie” – puentuje Marcin Jakimowicz.
W domu najlepiej. Nasza droga do Kościoła katolickiego
Scott i Kimberly Hahn
Wydawnictwo PROMIC 2025.