Logo Przewdonik Katolicki

Konkurs Szopek w Muzeum Etnograficznym

Konkurs Szopek w Muzeum Etnograficznym

W sobotę 6 grudnia 2014 r. o godz. 12.00 Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu serdecznie zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy pt . Żłóbek Wielkopolski , która zaprezentuje nagrodzone i wyróżnione prace XVI edycji KonkursuSzopek Bożonarodzeniowych2014.

Konkurs  organizowany jest przez:

       • Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Robakowie k. Poznania

       • Muzeum Etnograficzne w Poznaniu – Oddział Muzeum Narodowego  w Poznaniu

       • Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania

Podstawowym  celem Konkursu jest  rozbudzanie zainteresowań polskimi tradycjami  okresu Świąt Bożego Narodzenia  oraz  popularyzacja  folkloru, zabytków architektury, piękna  i historii  Wielkopolski. Udział w nim mogą wziąć wszyscy, bez ograniczeń wiekowych - od  dzieci z przedszkoli po dorosłych a także rodziny.

Wystawa  trwać  będzie  do 25  stycznia  2015 r.  w  godzinach  otwarcia  Muzeum Etnograficznego w  Poznaniu. 

Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 1998 roku  z inicjatywy ówczesnego dyrektora Gimnazjum w Robakowie Pana Błażeja Chwalińskiego.  Kolejne lata przyniosły rozwój konkursu – wzrost liczby uczestników ze szkół Powiatu Poznańskiego (200 – 250 prac) oraz zainteresowania mediów oraz widowni. Wszystkie prace co roku pokazywane są na specjalnej wystawie w Oddziale Etnograficznym Muzeum Narodowego w Poznaniu a przyznawane nagrody wręczane są w trakcie uroczystego wernisażu. Prezentowane prace, zawsze wykonane ze szczególną starannością, ukazują dziecięcą fantazję i radość, stając się znakomitym, wielobarwnym elementem  stymulującym  atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Jednym z warunków regulaminu konkursu jest odwołanie się w prezentowanych szopkach do elementów wielkopolskich w postaci fragmentów architektury, legend i symboli regionalnych a także  do  wydarzeń ważnych i aktualnych, które w  istotny sposób zapamiętano w ostatnim czasie. Szopki w dawnych tradycjach zawsze były specyficznym teatrzykiem, który przypominał scenę z Betlejemskiej stajenki, którą wolno było umieścić w innej, bliskiej scenerii najbliższej okolicy. Noszona szopka przez kolędników odgrywała także sceny z życia  wioskowej czy miasteczkowej społeczności często żartując z bohaterów śmiesznych wydarzeń, które miały miejsce  w  ostatnim roku. Szopki zawsze niosły przesłanie radości  i optymizmu i takie  też  są  prezentowane  na kolejnych wystawach w muzeum Etnograficznym w Poznaniu.

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki