Logo Przewdonik Katolicki

Film „Przysięga Ireny”

Film „Przysięga Ireny”

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. Przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Trwa II wojna światowa. 19-letnia Irena (Sophie Nelisse) w wojennej zawierusze traci kontakt z rodziną. Siłą zostaje zmuszona do niewolniczej pracy w niemieckiej fabryce amunicji. Jej sytuacja polepsza się, gdy zwraca na nią uwagę Rugemer – major SS (Dougray Scott). Zafascynowany rezolutną dziewczyną mężczyzna zauważa, że pracuje ona ponad swoje siły i awansuje ją w strukturze fabryki. Irena przejmuje nowe obowiązki w kuchni, a później także dostaje za zadanie zarządzanie szwalnią, w której pracuje kilkunastu Żydów. Bohaterce udaje się podsłuchać rozmowę Niemców, z której dowiaduje się o planach likwidacji pobliskiego getta i postanawia znaleźć sposób na to, by ocalić podlegających jej robotników. Wkrótce rozwiązanie sytuacji pojawia się samo – młoda Polka otrzymuje propozycję pracy w roli gosposi w posiadłości Rugemera. Irena postanawia wykorzystać zaufanie pracodawcy i ukryć w jego domu Żydów pracujących wcześniej w szwalni. Konspiracja nie trwa jednak długo. Rugemer odkrywa tajemnicę Ireny i stawia jej trudne do zaakceptowania ultimatum.
 
Premiera w polskich i amerykańskich kinach już 19 kwietnia.
Gatunek: dramat wojenny
Produkcja: Polska, Kanada 2023
Dystrybucja: K&K Film Selekt/Quiver Distribution
Reżyseria: Louise Archambault (Familia, Gabrielle')
Zdjęcia: Paul Sarossy (Exotica, Ararat, Słodkie jutro)
Scenariusz: Dan Gordon (Morderstwo pierwszego stopnia, Huragan, Pasażer 57)
 
Obsada: Sophie Nelisse (Pan Lazhar, Yellowjackets, Złodziejka książek), Dougray Scott (Mission: Impossible 2, Gra Ripleya), Maciej Nawrocki (Noc życia, Sala samobójców, 1920. Wojna i miłość), Andrzej Seweryn (Ostatnia Rodzina, Różyczka, Lista Schindlera), Eliza Rycembel (Boże Ciało, Obietnica) , Tomasz Tyndyk (Pianista, Weekend), Aleksandar Milićević (Czarny Mercedes, Planeta Singli 2, Planeta Singli 3), Agata Turkot (Wesele, Soyer), Filip Kosior („Piłsudski”, Gorzko, gorzko!), Irena Melcer (Lokatorka, Powidoki, Aida), Krzysztof Szczepaniak (Kamienie na szaniec), Mateusz Mosiewicz (Pod wiatr), Rafał Mohr (Pitbull), Eryk Kulm Jr (Filip, Kiedy ślub), Rafał Maćkowiak (33 sceny z życia, Ciemno, prawie noc), Maciej Nawrocki (Operacja Dunaj, Inni ludzie) i Zuza Puławska („Wesele”, Wszystko dla mojej matki)
 
Zobacz zwiastun https://www.youtube.com/watch?v=et82szSRzWE
 

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki