Logo Przewdonik Katolicki

Systemowa pomoc dla zranionych

Piotr Jóźwik | 18.02.20r
fot. EpiskopatNews

W pierwszy piątek Wielkiego Postu będziemy przeżywać Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

W minionym tygodniu działania Kościoła na rzecz pokrzywdzonych przedstawił delegat Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. – Podejmujemy systemową pomoc osobom zranionym w Kościele – powiedział abp Wojciech Polak. Mówił o rozpoczynającej pracę Fundacji Świętego Józefa KEP, prowadzonych w całej Polsce szkoleniach i wspieraniu diecezji w wypracowaniu zasad prewencji.

– Sygnały od skrzywdzonych w Kościele otwierają nam oczy na ludzkie dramaty i potrzeby. Konferencja Episkopatu Polski powołała Fundację Świętego Józefa. Zajmie się ona systemową pomocą skrzywdzonym. Jej celem jest wspieranie istniejących już inicjatyw pomocowych i inicjowanie nowych – powiedział abp Polak. Na początku roku fundacja została zarejestrowana w KRS. W każdej diecezji ma mieć swojego koordynatora, który będzie docierał z pomocą i wsparciem do osób, które tego potrzebują na miejscu.
Delegat Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży poinformował również o podejmowanych działaniach prewencyjnych. – Podejmujemy szeroko zakrojoną prewencję. Ogromną pracę wykonuje Centrum Ochrony Dziecka. O. Adam Żak i jego zespół prowadzą szkolenia w całej Polsce. Szkoleni są księża, zakonnicy, zakonnice, katecheci, wychowawcy i animatorzy. W szkoleniach w ubiegłym roku wzięło udział około 1000 osób. W każdej diecezji i prowincji zakonnej jest wyznaczony delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży. To osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchowną i za wskazanie pomocy psychologicznej, prawnej i duszpasterskiej – wyliczał.
Prymas Polski przypomniał też, że w październiku ubiegłego roku Episkopat znowelizował „Wytyczne” dotyczące dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o wykorzystywanie nieletnich. Nastąpiło to w związku z wytycznymi przedstawionymi przez Franciszka w motu proprio Vos estis lux mundi, w którym papież polecił, by każda konferencja biskupów ustanowiła system pozwalający na składanie, w sposób przystępny, zawiadomień o domniemanych przestępstwach pedofilskich wobec małoletnich.
Cały czas trwają też prace nad zintensyfikowaniem pomocy duchowej dla osób skrzywdzonych w Kościele. – Mamy już duszpasterzy pokrzywdzonych, którzy wypracowali wiele sposobów na bardzo kompetentne wsparcie i pomoc duchową dla potrzebujących. Mamy też grupy modlitewne wspierające osoby pokrzywdzone w Kościele – powiedział abp Polak.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki