Logo Przewdonik Katolicki

Punkt wymiany ciepła

AK | 05.12.19r

Punkt wymiany ciepła to poetycka nazwa zwykłego wieszaka, jaki stanął przy budynku punktu pomocy charytatywnej Caritas przy ul. Wólczańskiej w Łodzi. Przez całą zimę można tam zostawić, niekoniecznie powiesić, także położyć w kartonie lub torbie, ubrania.

I – co najważniejsze – każdy potrzebujący może stamtąd zabrać pasującą na niego odzież. – Anonimowość jest ważna dla osób, które tę odzież odbierają – tłumaczy Iwana Jordańska-Muszyńska z Caritas. – Przez cały rok prowadzimy takie działania, przygotowujemy paczki z ubraniami. Ale jest to imienne, taka osoba musi przyjść i napisać, co potrzebuje. A niejednokrotnie jest to wielki wstyd dla kogoś, że o taką pomoc musi poprosić. Ten wieszak pozwala nie identyfikować z problemem, każdy może podejść, zabrać i nikt o nic nie pyta. Drugi wieszak w ramach akcji stoi wewnątrz budynku przy ul. Wólczańskiej, gdzie w godz. od 16.00 do 20.00 działa ogrzewalnia. Dlatego wewnątrz, bo w ogrzewalni można się wykąpać i ubrać od razu po kąpieli, jeszcze w pomieszczeniu. Wieszaki „punkty wymiany ciepła” to nie jedyne zimowe działania Caritas. – Przez całą zimę prowadzimy zbiórkę ciepłych ubrań, szczególnie ubrań męskich, bo tych zawsze brakuje – wyjaśnia ks. Andrzej Partyka, dyrektor Caritas. – Przyjmujemy także termosy, w których zawozimy bezdomnym gorącą herbatę podczas patroli ze strażą miejską. W akcję zbierania ubrań dla osób bezdomnych włącza się także straż miejska. Odzież można przynosić do komendy przy Wólczańskiej 121/123 lub do oddziałów dzielnicowych: przy ul. Rydla 19 i przy ul. Mokrej 10. 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki