Logo Przewdonik Katolicki

Fatima: pół miliona pielgrzymów

KAI | 30.08.17r

Położoną na przedmieściach Fatimy wieś Aljustrel, gdzie mieszkała trójka uczestników objawień z 1917 r., odwiedziło już blisko pół miliona pielgrzymów. Głównym miejscem wizyt jest działające tam od 1992 r. muzeum-dom, który jest wierną repliką obiektów, w których mieszkali trzej pastuszkowie-uczestnicy objawień maryjnych. Obiekt ten sąsiaduje z domem, w którym urodziła się Łucja dos Santos, najstarsza z uczestniczek objawień.

Jak poinformowały w komunikacie władze portugalskiego sanktuarium, wśród pielgrzymów, którzy najczęściej docierają do Aljustrel są - poza Portugalczykami, Hiszpanami i Włochami - Polacy. - W ub.r. do muzeum-domu w Aljustrel dotarło łącznie 13,6 tys. pielgrzymów z całego świata – ujawniło sanktuarium w Fatimie.
 
W tym roku w Fatimie obchodzony jest jubileusz stulecia objawień, na który 12 maja z dwudniową wizytą przybył do tej portugalskiej miejscowości papież Franciszek. 13 maja podczas Mszy św. kanonizacyjnej ogłosił on świętymi Franciszka i Hiacyntę Marto, dwójkę małych pasterzy, którzy w 1917 r. uczestniczyli w objawieniach maryjnych w Fatimie. Poza rodzeństwem Marto brała w nich także udział ich kuzynka, Łucja dos Santos, która zmarła w 2005 r. Obecnie prowadzony jest jej proces beatyfikacyjny.
 
Rodzeństwo Marto zmarło w efekcie epidemii grypy hiszpańskiej w latach 1919-20. Oboje zostali beatyfikowani w 2000 r. przez papieża Jana Pawła II. Uroczystość ta również miała miejsce w Fatimie w dniu 13 maja, w którym obchodzone jest święto Matki Bożej Fatimskiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki