Logo Przewdonik Katolicki

Dyrektorzy szkół katolickich o reformie oświaty

KAI | 28.02.17r
szkoła katolicka - pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy Fot. Pit1233 /commons.wikimedia.org

60 proc. gimnazjów katolickich funkcjonowało w połączeniu z liceami lub w formule zespołu trzech szkół. Co się z nimi stanie?

O wyzwaniach stojących przed szkolnictwem katolickim w Polsce wobec nowej reformy oświaty rozmawiają na Jasnej Górze uczestnicy konferencji dyrektorów szkół katolickich. Rada Szkół Katolickich podkreśla, że szkolnictwo katolickie chce być obecne w systemie oświaty z tym wszystkim, co jest jego misją, dlatego podejmuje trud odpowiedzialnego wdrażania reformy.
Największym wyzwaniem jest przekształcenie gimnazjów, które stanowią najliczniejszą grupę szkół katolickich z największą liczbą uczniów. - Reforma w dużej mierze motywuje szkolnictwo katolickie do poszerzenia oferty nauczania podstawowego, a to wymaga dodatkowej bazy lokalowej. Dużym wyzwaniem będzie także utrzymanie i rozwój liceów bez gimnazjów oraz tworzenie szkół zawodowych - powiedziała s. Maksymiliana Wojnar z Rady Szkół Katolickich.
Podkreśliła, że „w staraniach związanych z reformą musi być uwzględniona odpowiedzialność za misję Kościoła”. - Chcemy być obecni przy dzieciach, przy dorastającej młodzieży i przy tych, którzy planują pójście na studia, aby wspomagać ich rozwój i zbliżać do Chrystusa - wyjaśniła s. Wojnar.
Także o „ukierunkowaniu na Chrystusa”, które jest misją szkół katolickich mówił ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich. - Mamy misję służebną, dlatego wszelkie zmiany przyjmujemy w tym duchu, roztropnie, ale i z determinacją, że chcemy służyć Ojczyźnie, chcemy służyć młodym, kształcąc ich - podkreśla ks. Latawiec.

Rada Szkół Katolickich docenia w reformie kierunek wychowawczy i przypomina, że zwracanie uwagi na rozwój osobowy ucznia, zakorzenienie w kulturze i dziedzictwie własnego narodu są od dawna realizowane w szkołach katolickich. To dlatego istnieje na nie wciąż wielkie zapotrzebowanie.
- Dziś w świecie rozbitym, gdzie młodzi są zagubieni, ważne jest bycie z nimi i towarzyszenie im w ich wyborach. Mamy być i chcemy być wsparciem dla uczniów i wskazywać im drogę - podkreśla przewodniczący Rady Szkół Katolickich.
W programie konferencji znalazły się m.in. spotkanie z Grzegorzem Pochopniem, zastępcą dyrektora strategii i współpracy międzynarodowej w MEN, który mówił o zmianach w sposobie finansowania szkolnictwa.
Mowa była także o zmianach w sposobie dotowania szkół oraz o zagadnieniach prawnych związanych z wdrażaniem reformy oświatowej i wybranych zagadnieniach prawa pracy. Nie zabrakło omawiania podstaw programowych ośmioletniej szkoły podstawowej z języka polskiego, historii i WOS. Oddzielna konferencja dotyczyła odpowiedzialności dyrektora szkoły katolickiej za wychowanie nowych pokoleń dla Boga i Ojczyzny.
Doroczne spotkanie dyrektorów, w którym uczestniczy ok. 200 osób, ma także charakter formacyjny i stanowi przygotowanie do Wielkiego Postu. Towarzyszą mu słowa pieśni „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo!”. Dyrektorzy usłyszeli także świadectwo o zamordowanej w Boliwii misjonarce Helenie Kmieć, absolwentce szkół katolickich KSW w Libiążu.
Uczestnicy konferencji dokonali zawierzenia Jasnogórskiej Maryi, patronce szkół katolickich, podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu i w czasie Apelu Jasnogórskiego. Wieczorną modlitwę poprowadził bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich przy Konferencji Episkopatu Polski.
W Polsce istnieje ok. 600 szkół katolickich. Szkolnictwo katolickie cieszy się zaufaniem w wielu krajach świata. W Europie (Belgii, Francji, Holandii) ponad połowa wszystkich uczniów uczęszcza właśnie do szkół katolickich. W tych krajach swego czasu nie zlikwidowano szkolnictwa katolickiego ze względów politycznych.
W Europie środkowo-wschodniej, w tym w Polsce, szkolnictwo katolickie po II wojnie światowej zostało zlikwidowane z powodów ideologiczno-politycznych. Likwidację przetrwało w Polsce tylko 9 placówek. W ostatnich latach szkolnictwo katolickie odradza się z nową mocą.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki