Logo Przewdonik Katolicki

Minister: większa pomoc dla rodzin ofiar wypadków

KAI/SB | 20.11.16r

Podczas obchodów Światowego Dnia Ofiar Wypadków w Zabawie koło Tarnowa, została podpisana deklaracja ze strony ministerstwa oraz kilku organizacji i stowarzyszeń, która zakłada większą pomoc rodzinom, których bliscy zginęli w wypadkach oraz katastrofach

Minister Adamczyk wziął udział w Mszy Świętej w intencji ofiar wypadków drogowych i ich rodzin. Była ona sprawowana w Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie, pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Krasa, kapelana Prezydenta Polski. Uczestniczyli w niej także kierowcy, motocykliści i rodziny ofiar wypadków. - Życie sprawia, że musimy codziennie dopisywać kolejne wizytówki z nazwiskami tych, których mamy otaczać modlitwą - powiedział ks. Kras. W imieniu Prezydenta RP podziękował tym, którzy otaczają troską rodziny ofiar wypadków.

Po Mszy uczestnicy obchodów Światowego Dnia Ofiar Wypadków zapalili znicze oraz modlili się przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”. Tradycyjnie posadzone zostało Drzewo Pamięci. Upamiętniać ono będzie blisko 3,5 tysiąca osób, które zginęły na drogach w 2016 roku.

Podczas spotkania minister infrastruktury i budownictwa zapewnił o większej pomocy dla osób, które utraciły bliskich w wypadkach i katastrofach. Na stronie internetowej sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, umieszczona została właśnie specjalna baza danych. Jest tam obecnie 75 podmiotów, które mogą pomóc ofiarom wypadków drogowych i ich bliskim w zakresie m.in. prawnym czy psychologicznym.

- Dokument to potwierdzenie współpracy wielu organizacji – mówi minister Adamczyk. - Poszerzamy naszą współpracę, bo nie będziemy tylko edukować czy szkolić, ale też pomagać ofiarom wypadków oraz ich rodzinom. Ten ostatni obszar był ostatnio mocno zaniedbany – dodał.

Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romin wskazuje, że
do tej pory rodziny musiały szukać pomocy na własną rękę. -Wskazywały to również dokumenty pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli. Teraz nawiązujemy współpracę z organizacjami, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. To nas mobilizuje do podjęcia dyskusji na temat pomocy tym rodzinom, które straciły bliskich w wypadkach drogowych – zaznacza Konrad Romin.

Elżbieta Przewoźnik ze Szczecina trzy lata temu w wypadku samochodowym straciła syna. Przez ten czas szukała pomocy, jednak dopiero w Sanktuarium Bł. Karoliny natrafiła na pomoc psychologiczną i warsztaty. -Szukaliśmy pomocy wszędzie, ale każdy odsyłał nas z kwitkiem. Szukaliśmy wsparcia duchowego na naszym terenie, wśród ludzi czy urzędników. Odczuwamy to tak, jakby śmierć naszego syna nie była niczym wielkim, co nas spotkało w życiu - opowiada.

Od kilku lat trwają próby budowy Centrum Leczenia Traumy w Zabawie. Kustosz Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny ks. Zbigniew Szostak, mówi że widocznym elementem są prowadzone warsztaty terapeutyczne oraz pomnik „Przejście”. - Osiem bram symbolizuje, że jest to przejście i oznacza, że człowiek nie jest sam. W poszukiwaniu przyczyny odejścia bliskich jest to takie światełko – dodaje kapłan.

 Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony jest z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych od 2005 r. Co roku z tej okazji odbywa się spotkanie w Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Równolegle dla rodzin ofiar odbywają się warsztaty terapeutyczne, na które zjeżdżają osoby z całej Polski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki