Logo Przewdonik Katolicki

Chroń swój PESEL!

Kurier PAP | 30.08.16r

Na razie nie stwierdzono wycieku danych z systemu PESEL do osób nieuprawnionych - poinformowała w poniedziałek prokuratura zajmująca się wykorzystaniem tych danych przez pięć kancelarii komorniczych.


 

Sprawę badają też resort sprawiedliwości i samorząd komorniczy.

Jak przypomniało Ministerstwo Cyfryzacji to ono 12 sierpnia 2016 r. poinformowało organy ścigania o anomaliach przy pobieraniu przez kancelarie komornicze danych obywateli z bazy PESEL. Zaznaczyło, że dostęp do danych mają tylko uprawnione podmioty, a kancelarie komornicze są na tej liście.

Według resortu nie było "wycieku" danych ani włamania hakerskiego, ale należy wyjaśnić, co było powodem dużej liczby zapytań ze strony kancelarii komorniczych. Jak podano, chodzi o dane ok. 1,4 mln obywateli.

Zaznaczono, że wiadomo dokładnie, skąd pochodziły zapytania i kogo konkretnie dotyczyły. Resort cyfryzacji przypomina jednocześnie, że każdy może bezpłatnie sprawdzić, jakie dane na jego temat znajdują się w bazie PESEL oraz czy zwracały się o nie konkretne instytucje.

Jak podkreślił rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Michał Dziekański "na tę chwilę nie ma sytuacji, abyśmy stwierdzili, że dane trafiły do osób nieuprawnionych". Prokurator przyznał, że dotychczas w tej sprawie zgłosiło się do prokuratury ponad tysiąc osób, które chcą uzyskać status pokrzywdzonych.

"Apeluję o umiar. Na obecnym etapie chodzi o podejrzenie możliwości wycieku danych, na razie takiego wycieku nie stwierdzono" - podkreślił.

Własne procedury sprawdzające, czy komornicy korzystający z systemu PESEL występowali o te dane w związku z prowadzonymi postępowaniami egzekucyjnymi wdrożył także samorząd komorniczy. Prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek powiedział, że "na razie w tej sprawie nic nie wskazuje na wyciek danych lub ich kradzież".

KRK wystąpiła do producenta oprogramowania do obsługi kancelarii komorniczych "o audyt bezpieczeństwa, który pozwoli ustalić czy nie są wykorzystywane przez komorników mających dostęp do bazy PESEL niedozwolone programy". Ponadto Rada skierowała do resortu cyfryzacji pismo, w którym zwróciła się o powołanie specjalnego zespołu, który "jak najszybciej wyjaśni okoliczności tej sprawy"

Czy nasz PESEL jest bezpieczny możemy spawdzić na stronie Biura Informacji Kredytowej BIK: Sprawdź swój PESEL


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

  • awatar
    Konrad
    09.08.2017 r., godz. 16:17

    Znacznie gorzej niż osoby prywatne, mają się przedsiębiorcy, bo ich nr NIP są jawne. Powoduje to przekręty oszustów bezprawnie uzyskujących wyroki na "bliźniaków": http://pamietnikwindykatora.pl/2015/09/29/znajdz-do-e-sadu-bogatszego-blizniaka-w-ceidg-nawet-w-innym-miescie/ i czas wprowadzić korygujące przepisy które uniemożliwią taki proceder.

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki