Istnieją badania naukowe, które pokazują, ile możemy mieć relacji i w jaki sposób wchodzimy w interakcje społeczne. Zasadniczo nasza sieć znajomych może pomieścić tylko około stu pięćdziesięciu osób. Pomyśl o swojej bożonarodzeniowej liście. O ludziach, z którymi rozmawiasz przynajmniej raz czy dwa razy w roku. Trochę więcej i wszystko się rozpada!
W tej sieci stu pięćdziesięciu osób istnieją warstwy przyjaźni, których głębokość zależy od ilości czasu spędzanego z poszczególnymi osobami i od stopnia twojej relacji z nimi. Badania sugerują, że w tym, co nazywamy „grupą znajomych”, możemy pomieścić tylko pięćdziesiąt osób. W tej grupie pięćdziesięciu osób piętnaście należy do naszej „wioski”. A w naszej wiosce tylko pięć osób może stać się naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Tak, dobrze widzisz – tylko pięć osób!
W przypadku ekstrawertyków ta liczba może być odrobinę większa, ale rozumiesz, o czym mówię.
To, ile czasu spędzasz z daną osobą twarzą w twarz, decyduje o tym, jakie miejsce zajmuje ona wśród tych stu pięćdziesięciu. A więc co sprawia, że ludzie wchodzą głębiej w nasz wewnętrzny krąg przyjaciół?
Ilość czasu, który z nimi spędzamy.
Czas.
Jest to nasz największy atut w kwestii budowania społeczności. (…)
Trzy cechy w relacji
Być może myślisz: „Czy to oznacza, że moi przyjaciele powinni się również przyjaźnić ze sobą nawzajem?”. Nie. Najpewniej pochodzą z różnych etapów twojego życia. Nie mówimy o pięciu znających się nawzajem osobach. Ja mogę należeć do twojej piątki, ale twoja pozostała czwórka nie musi należeć do mojej piątki. Twoi ludzie mogą należeć do różnych grup.
Zatem czego powinieneś szukać?
Dostępności. Szukaj ludzi, którzy mówią „tak” i pojawiają się, nawet jeśli muszą ciągnąć za sobą dziecko, mają bałagan w domu albo nie zdążyli wziąć prysznica.
Pokory. Szukaj ludzi, którzy są gotowi mówić trudne rzeczy i przyjmować trudne rzeczy. Potrzebujemy pokory, żeby pracować nad problemami, a wzrastamy w życiu tylko wtedy, gdy nie jesteśmy na tyle aroganccy, by myśleć, że nie musimy się zmieniać albo że dany problem nie jest naszym problemem.
Przejrzystości. Więcej na ten temat porozmawiamy później; w tej chwili powiem tylko: szukaj kogoś, kto nie chce się ukrywać, ludzi, którzy powiedzą, co naprawdę dzieje się w ich życiu. Szukaj tych, którzy będą umieli wypowiedzieć tę trudną, brudną prawdę, a nie ugrzecznioną wersję, która trochę łatwiej przechodzi przez usta.
Oczywiście w zdrowych relacjach nie unikniesz konfliktu, ale z mojego doświadczenia wynika, że te trzy cechy w relacji pomagają grzesznikom wytrwać razem na przestrzeni lat. (…)
Trzy kroki ku przyjaźni
Żeby stworzyć styl życia, w którym bylibyśmy w taki sposób (jak członkowie pierwotnego Kościoła – dop. red.) stale obecni dla siebie nawzajem, musimy zrobić trzy kluczowe rzeczy.
KROK 1. Zauważ tego, kto jest tuż przed tobą
Pomyśl o ludziach, których spotykasz regularnie w szkole, kościele, pracy, sąsiedztwie, drużynie sportowej swojego dziecka czy klubie książki. Czy to możliwe, że wśród nich czekają na ciebie bliscy przyjaciele?
A teraz weź czystą kartkę i narysuj porozrzucane okręgi dla wszystkich aktywności, które często wykonywałeś, i miejsc, które często odwiedzałeś w ostatnim tygodniu. Opisz każdy krąg nazwą miejsca lub aktywności. Obok każdego z nich wypisz imiona ludzi, z którymi w tych miejscach wchodzisz w interakcje. A teraz pomyśl o każdej z tych osób pod kątem potencjalnej przyjaźni.
Z kim lubisz się widywać?
Z kim masz wspólne zainteresowania?
Kto wydaje się tobą szczerze zainteresowany?
Wróć do swojej listy znajomych i zaznacz dziesięć imion ludzi, w których mógłbyś zainwestować na głębszym poziomie.
Módl się o tych dziesięć zaznaczonych imion i proś Boga, by pomógł ci wybrać trzy do pięciu osób, z którymi nawiążesz głębsze relacje. Kim są ci ludzie? Otocz każde imię czerwonym pisakiem.(…)
KROK 2. Postaw się na tym miejscu
Rzadko się zdarza, że ktoś przejmuje inicjatywę w przyjaźni, przestań więc czekać, aż to nastąpi. Wszyscy są zajęci i niewielu daje priorytet głębokiej więzi. Innymi słowy – zaplanuj sobie, by zrobić pierwszy krok.
Więź wymaga ciągłego wychodzenia do przodu i celowego działania, wciąż i wciąż. Jeśli myślisz: „Robię to od dawna i nikt tego nie odwzajemnia”, to pozwól, że zachęcę cię do minuty smutku, a potem otrząśnij się i podejmij to wyzwanie. Nigdy nie będziesz mieć przyjaciół, jeśli nie chcesz stale wychodzić z inicjatywą. Bądź tym, który wyciąga rękę. Zaczynaj ciągle od nowa. Nie możesz oczekiwać, że będziesz mieć przyjaciół, dopóki nie staniesz się w tym dobry. Mimo że jest to frustrujące. Mimo że jest niezręczne. (…)
W ewangeliach widzimy dość opisów życia Jezusa, by wiedzieć, że był On niesamowitym inicjatorem. Zauważał ludzi. Zatrzymywał się, by z nimi porozmawiać. Wprosił się nawet na obiad do domu Zacheusza. (…)
Nie szukaj tylko dwóch czy trzech przyjaciół, którzy są tacy sami jak ty, i nie oczekuj od nich, że spełnią wszystkie twoje potrzeby związane z relacjami.
Wioska składająca się z ludzi, którzy zaspokajają twoje różne potrzeby i kochają cię na różne sposoby, daje ci możliwość pełniejszego i bogatszego życia. A ci ludzie pewnie istnieją już gdzieś wokół ciebie – może to ktoś z twojej rodziny, sąsiedzi, ludzie z twojego kościoła czy pracy? Musisz tylko dostrzec, jakie dary wnoszą w twoje życie, i przyjąć rolę, którą sam odgrywasz dla innych. Co ty wnosisz do swoich przyjaźni?
Poniżej znajdziesz kilka typów ludzi, których możesz szukać w życiu.
MĘDRZEC
To przyjaciel, który słucha, modli się i radzi. Uwielbia, gdy przychodzisz do niego z problemem. Ma w sobie Bożą mądrość, którą zdobył dzięki nauce i/lub życiowemu doświadczeniu. Jest bezpieczny i godny zaufania. Apostoł Paweł był mędrcem dla Tymoteusza.
OSOBA WSPIERAJĄCA
To jest cheerleader, przyjaciel, który w ciebie wierzy. Widzi w tobie dobro i potrafi je wydobyć. Z łatwością potrafi mówić o nadziei, gdy czujesz zniechęcenie. W życiu i ludziach widzi to, co najlepsze. Taki człowiek jest przepełniony wiarą i wsparciem.
PRZYJACIEL Z OKOPÓW
To jest po prostu dobry towarzysz. Ubrudzi sobie z tobą ręce. Jeśli wpadniesz na jakiś pomysł, on go podchwyci! Będzie walczył o ciebie i przy twoim boku. (…) Twój przyjaciel z okopów być może nie użyje słów, by opisać, co dla niego znaczysz, ale będzie tuż obok ciebie, żeby dzielić z tobą wszelkie kłopoty, w które wpadniesz.
RZUCAJĄCY WYZWANIA
To przyjaciel, który nie boi się mówić ci prawdy. Nie pozwoli ci siedzieć w miejscu i kopnie cię w cztery litery, jeśli zboczysz z drogi. Być może nie będzie to najłatwiejsza przyjaźń i od czasu do czasu będziecie musieli przepracować jakiś konflikt, ale za każdym razem uczyni cię lepszym.
TEN ZABAWNY
To przyjaciel, z którym jest wesoło. Być może nie spędzi z tobą dwóch godzin na teologicznej dyskusji, ale często będzie cię rozśmieszać. Jest spontaniczny, łączy ludzi i mówi coś niestosownego, co burzy wszelki zły nastrój, w jakim się akurat znajdujesz.
PLANUJĄCY
To zorganizowany i troskliwy przyjaciel, który dopilnuje, żebyście się spotkali i żeby rachunek z waszych wspólnych wypadów na miasto został podzielony sprawiedliwie. Zadba, by osoba potrzebująca otrzymywała regularnie robione przez was posiłki, i będzie pamiętać o twoich urodzinach. (…)
KROK 3. Rozpocznij Wielkie Rozmowy
Jeśli nie wiesz, jak uniknąć płytkich rozmów, wiedz, że nie jesteś sam.
Czasami po babskim wieczorze wydaje mi się, że miałam świetny czas, ale gdy wracam do domu, z jakiegoś powodu mam dziwne uczucie, którego nie potrafię nigdzie umieścić. Najczęściej wynika ono z tego, o czym podczas takiego wieczoru rozmawiałyśmy.
Często te rozmowy są zbyt płytkie. Gadanie o projektach w pracy czy dzieciach jest w porządku, ale po takim spotkaniu nie czuję, żeby ktoś mnie poznał albo żebym ja naprawdę poznała drugą osobę. Jeśli chcemy prowadzić głębsze rozmowy, musimy nauczyć się sztuki zadawania bardziej celowych pytań. Więcej na ten temat napiszę w następnym rozdziale, ale poniżej podaję dwa do wypróbowania:
Za czym tęsknisz?
Co wywołuje w tobie niepokój?
A gdy ktoś dzieli się z tobą swoimi tęsknotami i lękami, zostań przy tych uczuciach; nie próbuj wszystkiego naprawiać.
Tekst pochodzi z książki Znajdź sprzymierzeńców. Uwolnij głowę i otocz się ludźmi, którzy będą cię wspierać. Śródtytuły od redakcji