Logo Przewdonik Katolicki

Dla człowieka

ks. Artur Stopka
FOT. FOTOLIA

Podczas katechezy dyskusja zeszła na zakaz handlu w niedzielę.

„Ja rozumiem, że Kościół tak musi, bo Bóg kazał nie pracować w niedzielę. Ale nie rozumiem, dlaczego Bóg tak bardzo utrudnia człowiekowi życie, daje tyle zakazów, skierowanych przeciwko niemu...” – powiedział jeden z uczniów. „Pan Jezus powiedział, że szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu” – przypomniała natychmiast jego koleżanka.
Jezus powiedział, że nie przyszedł zmieniać Prawa, ale je wypełnić. Dlaczego więc działał tak, jakby ignorował jeden z najważniejszych dla Żydów nakaz – świętowania szabatu? Nie tylko uzdrawiał w tym dniu, ale i pozwalał, aby Jego uczniowie zaspokajali głód, wykonując zabronione czynności.
Jeden z uznanych polskich teologów powiedział niedawno, że mamy gigantyczny problem z magicznym traktowaniem praktyk religijnych. „Neutralizujemy wezwanie do nawrócenia, a wytwarzamy rytuał, który ma nam zagwarantować zbawienie” – wyjaśnił istotę sprawy.
Nie tylko szabat został ustanowiony przez Boga dla dobra człowieka, a nie po to, by mu komplikować życie. Wszystkie Boże nakazy i zakazy są po to, aby mu pomagać. Gdy ludzie o tym zapominają, Bóg przypomina. Jednak warto zwrócić uwagę na słowa Jezusa. Boże przykazania są dane dla człowieka, ale człowiek nie jest ich „panem”. Nie może ich dowolnie zmieniać, według swego widzimisię.
Nie wolno używać Bożych nakazów przeciwko jakiemukolwiek człowiekowi. Ten, kto próbuje w ten sposób je interpretować i wykorzystywać, uzurpuje sobie władzę, której nie posiada. Popełnia poważne nadużycie.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki