Logo Przewdonik Katolicki

Aby radość była pełna

Robert Adamczyk, Barbara Sawic

Pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa 2 lutego w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyły się obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

We wspólnej modlitwie wzięli udział przedstawiciele większości domów zakonnych żeńskich i męskich znajdujących się na terenie diecezji włocławskiej. Centralnym punktem dnia była Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa. Celebrował biskup pomocniczy diecezji włocławskiej Stanisław Gębicki oraz 70 kapłanów zakonnych i diecezjalnych. W homilii ks. bp Mering odwołał się do treści listu, który na otwarcie Roku  Życia Konsekrowanego napisał prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego abp Joao Braz de Aviza. Następnie czcigodny ksiądz biskup mówił o radości w życiu osób konsekrowanych. – Dar Pana, jakim jest radość, nie wiąże się tylko z okresem Bożego Narodzenia; ta radość ma wypełniać całe życie chrześcijanina. Bo radość jest źródłem pokoju, a ma swoje źródło z kolei w modlitwie i stałym dziękczynieniu Bogu – tłumaczył. Zwrócił także uwagę zgromadzonych na trzy zasadnicze problemy, z jakimi borykają się dziś osoby konsekrowane: nieumiejętność rozeznawania głębi powołania, brak wierności na drodze z Chrystusem oraz kłopoty w wymiarze ludzkim.
Uczestnicząca w Eucharystii s. Agata Błaszczyk ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi z Włocławka powiedziała: – Powołanie jest dla mnie drogą, która rozpoczęła się na chrzcie św. Później, przez drogę formacji oazowej, ta rzeczywistość chrztu św. ulegała pogłębieniu. W życiu s. Agaty bywały chwile zwątpienia, jednak z Bożą pomocą udawało jej się przezwyciężyć ciężkie chwile i dalej iść drogą świętości Bożej.
Na zakończenie Eucharystii przedstawicielki sióstr zakonnych złożyły na ręce pasterza diecezji kwiaty: wyraz podziękowania za wsparcie, modlitwę i duchową opiekę. Słowa wdzięczności w imieniu wszystkich osób konsekrowanych skierował do ks. bp. Meringa ks. Sławomir Homoncik MIC, wicekustosz licheńskiego sanktuarium.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w 1997 r. Ojciec Święty Jan Paweł II. Jest obchodzony rokrocznie 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to także święto Matki Bożej Gromnicznej. Dla Kościoła obchody dnia są okazją do głębszej refleksji nad darem życia poświęconego Bogu. Tego dnia taca zbierana podczas Mszy św. przeznaczana jest na zakony kontemplacyjne.
W wigilię święta, w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei we Włocławku (kościół klasztorny Ojców Franciszkanów) biskup diecezjalny Wiesław Mering przewodniczył uroczystym nieszporom. Pod przewodnictwem pasterza w intencji osób konsekrowanych modlili się liczni zakonnicy i zakonnice, alumni włocławskiego WSD oraz wierni świeccy.

 
 
                                               

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki