Logo Przewdonik Katolicki

Z wiary i pobożności

Małgorzata Santysiak

Niespełna rok po ustanowieniu kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Radziejowie diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w niedzielę 16 sierpnia biskup włocławski Wiesław Mering ukoronował słynący łaskami wizerunek Matki Bożej.

Koronacja była okazją do wzmożonej modlitwy dziękczynnej i błagalnej. Parafianie przygotowywali się do wydarzenia, biorąc udział w Mszach św, nabożeństwach, naukach, czuwaniach. Wiele osób przystąpiło do sakramentu pokuty i pojednania. Główna uroczystość z udziałem rzeszy wiernych rozpoczęła się o godz. 12.30. Otoczony kultem wiernych wizerunek, wśród śpiewów pobożnych pieśni wniesiono w procesji na rynek miejski i umieszczono w ołtarzu polowym. Atmosfera była podniosła i radosna zarazem. Wolontariusze rozdali wiernym broszury z przebiegiem liturgii, czytaniami i tekstami pieśni. Sprzyjało to modlitewnemu zaangażowaniu, a książeczki pozostaną w domach, jako rodzinna pamiątka historycznego wydarzenia. Uroczystość transmitowało Radio Niepokalanów.

Eucharystii przewodniczył ks. bp Wiesław Mering. Celebrowali biskup diecezjalny łowicki Andrzej Dziuba, emerytowany biskup szczecińsko-kamieński Błażej Kruszyłowicz OFMConv i biskup pomocniczy diecezji włocławskiej Stanisław Gębicki oraz kapłani diecezjalni i zakonni. Należy tu wspomnieć, że duszpasterzami parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i kustoszami sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy są ojcowie franciszkanie konwentualni. W homilii ks. bp Mering m.in. wykazał potrzebę odwoływania się w chrześcijańskim życiu do niezachwianych autorytetów i wartości.

Wychwalaliśmy Maryję, Jej królewską godność. Ziściły się pragnienia pokoleń, by radziejowską Matkę Bożą Nieustającej Pomocy uczynić królową naszego życia. Ważnym elementem uroczystości było podziękowanie wyrażone przez przedstawicielkę parafii za obecność cudownego obrazu na radziejowskiej ziemi i opiekę Matki Bożej oraz za akt koronacji wizerunku. Każdy, kto asystował obrazowi w uroczystej procesji ulicami miasta do świątyni, wyrażał wiarę w opatrzność Bożą i przekonanie, że ten, kto zawierzy Maryi, nie zostanie bez pomocy. Korony dla Syna Bożego i Jego Matki są wyrazem naszej czci, wdzięczności, miłości, wiary i nadziei, a jednocześnie potwierdzają rangę i rolę świętego wizerunku w życiu chrześcijańskim naszej parafii, lokalnej społeczności.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki