Logo Przewdonik Katolicki

Bóg, Kościół i Ojczyzna

ks. Andrzej Tomalak

W 1600 roku, w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej, kanclerz i hetman wielki koronny Królestwa Polskiego Jan Zamoyski zawarł słowa: „Takie będą rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Świadomość wyzwania jest żywa w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku.

Uczniom przekazujemy wiedzę, zarazem wychowując ich w duchu religijnym i patriotycznym. Istotne znaczenie mają tu m.in. organizowane corocznie Dni Kultury Chrześcijańskiej.  Jest już tradycją zapraszanie do udziału w DKCh przez dyrektora placówki ks. dr. Jacka Kędzierskiego znanych, wybitnych osób, które podczas spotkań z długoszakami dzielą się z nimi świadectwem wiary, wyjaśniają ważne pojęcia, tłumaczą, co jest naprawdę ważne w życiu człowieka. Dotychczas w murach szkoły gościli m.in. o. Leon Knabit OSB, dr Wanda Półtawska, aktor mim Ireneusz Krosny, red. Krzysztof Ziemiec.
Tegoroczne XIII Dni Kultury Chrześcijańskiej ( 3–4 marca) połączono z uroczystością ku czci św. Kazimierza Królewicza, patrona szkolnej kaplicy. Zgodnie z projektem Urszuli Brykalskiej, wicedyrektorki liceum i organizatorki DKCh, program rozpoczęliśmy turniejem  wiedzy o św. Kazimierzu, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas gimnazjum i liceum. W drugim dniu odbyło się spotkanie uczniów z Aleksandrą Polewską, publicystką i autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych (przy okazji wspomnę, że Aleksandra Polewska od lat współpracuje z „Ładem Bożym”), która opowiadając o swojej pisarskiej pasji, przekonywała słuchaczy do poszukiwania i rozwijania talentów, a przede wszystkim do szukania Boga i służenia Mu całym sercem. Wskazała przykłady sławnych osób; m.in. francuską pieśniarkę Edith Piaf, która odnalazłszy Boga, pozostała Mu wierna do śmierci.
Kulminacją obchodów DKCh była uroczysta Msza św. odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji włocławskiej Stanisław Gębicki. Obecni byli ks. Henryk Witczak, dziekan dekanatu włocławskiego pierwszego i ks. prałat Zbigniew Szygenda, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela we Włocławku. W homilii ks. bp Gębicki ukazał św. Kazimierza jako człowieka, który choć młody wiekiem (zmarł w wieku 26 lat), wiedział, że mądrość można znaleźć tylko u Boga. Sens jego życiu nadawała częsta i żarliwa modlitwa. Ks. bp Gębicki zachęcał do naśladowania postawy św. Kazimierza i życzył uczniom, aby od niego uczyli się miłości Boga i Ojczyzny.
Pięknym świadectwem wiary było włączenie czworga uczniów do wspólnoty Sodalicji Mariańskiej, która od kilku lat działa przy ZSK im. ks. Jana Długosza. Młodzi ludzie zobowiązali się do obrony Najświętszej Maryi Panny przed wszelkimi zniewagami i  naśladowania Jej cnót. Oby takiej młodzieży, mężnej, dobrej i mądrej, było jak najwięcej. Tylko budując na Bogu i żyjąc Bogiem, człowiek jest w stanie pokonać zasadzki złego ducha.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki