Logo Przewdonik Katolicki

Nowenna pompejańska

S. Małgorzata Krupecka urszulanka SJK
Fot.

PChyba żadna inna forma modlitwy nie zyskała w ostatnich latach w Polsce na popularności tak bardzo jak właśnie nowenna pompejańska. Modli się nią wiele osób, które jak wyznają wcześniej nie miały pojęcia o rozważaniu tajemnic różańcowych.

PChyba żadna inna forma modlitwy nie zyskała w ostatnich latach w Polsce na popularności tak bardzo jak właśnie nowenna pompejańska. Modli się nią wiele osób, które – jak wyznają – wcześniej nie miały pojęcia o rozważaniu tajemnic różańcowych.

 Nowenna pompejańska ma swoje strony internetowe i kilka profilów na Facebooku i Twitterze. Nazywana jest „nowenną nie do odparcia”, a modlące się nią osoby podkreślają jej niezwykłą wartość jako szkoły wytrwałej modlitwy. 

 

Dar Matki Bożej Pompejańskiej 

Nazwa wiąże się z Pompejami – tymi samymi, które w wyniku wybuchu Wezuwiusza 24 sierpnia 79 r. zostały zalane lawą i zasypane popiołem wulkanicznym. W pobliżu starożytnych ruin znajdował się stary, zaniedbany kościółek. Natknął się na niego pod koniec XIX w. młody Włoch, prawnik, Bertolo Longo, który wyzwoliwszy się niewiele wcześniej z niewoli okultyzmu i spirytyzmu, stał się gorliwym apostołem modlitwy różańcowej. Postanowił odnowić kościółek i sprowadził do niego obraz Matki Bożej Różańcowej, którą zaczęto czcić jako Matkę Bożą Pompejańską. Kościółek szybko przestał mieścić napływające tłumy pielgrzymów, musiała więc powstać obok większa świątynia. Dziś jest to tętniące życiem sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, a Bertolo Longo został beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1980 r.

Spośród licznych cudów, wyproszonych za wstawiennictwem Matki Bożej Pompejańskiej, rozgłos zyskało zwłaszcza cudowne uzdrowienie w 1884 r. Fortunaty Agrelli z Neapolu, której Matka Boża objawiła ten właśnie sposób odmawiania nowenny na różańcu przez 54 dni. Najpierw przez 27 dni nieuleczalnie chora miała błagać o uzdrowienie, a przez następne 27 dni dziękować za odzyskanie zdrowia. Po zakończeniu nowenny dziewczyna została uzdrowiona, a Kościół oficjalnie uznał cud.

Zgodnie z obietnicą złożoną Fortunacie przez Maryję nowenna pozwala uzyskać łaski w szczególnie trudnych sprawach.

 

Jak odmawiać nowennę pompejańską?

Nowenna pompejańska trwa 54 dni. Przez pierwszych 27 dni ma charakter błagalny, a przez następnych 27 dni – dziękczynny. Czyli są to właściwie trzy nowenny (trzy razy po dziewięć dni) błagalne, a potem trzy nowenny dziękczynne. Żeby się nie zgubić, warto zaznaczyć sobie w kalendarzu początek i wyliczyć, kiedy wypada zakończenie części błagalnej.

Niektórzy planują rozpoczęcie i zakończenie nowenny pompejańskiej w jakieś znaczące święto. Jeśli się na przykład zacznie nowennę 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, zakończenie wypada 7 października, w święto Królowej Różańca Świętego. Ktoś, kto planował zakończyć nowennę w walentynki, powinien był ją rozpocząć 23 grudnia.

Odmawia się ją w jednej, konkretnej intencji. Kto chciałby w ten sposób polecić Panu Bogu więcej intencji, po zakończeniu jednego 54-dniowego cyklu zaczyna drugą nowennę w drugiej intencji itd. Lub drugą nowennę w tej samej intencji. Choć bowiem nowenna pompejańska funkcjonuje też pod popularną nazwą „nowenna nie do odparcia”, pozostawiamy Panu Bogu wolność zdecydowania, czy już teraz udzieli nam łaski, o którą prosimy, czy jeszcze nie jesteśmy gotowi ją otrzymać.

Codziennie przez 54 dni odmawia się dawne trzy części Różańca: radosną, bolesną i chwalebną. Można też odmawiać cztery części, dołączając tajemnice światła, wprowadzone do Różańca przez bł. Jana Pawła II w 2002 r. Wszystkie trzy lub cztery części Różańca odmawia się codziennie, ale zależnie od swoich możliwości czasowych, można je podzielić na mniejsze kawałki, nawet na dziesiątki, rozważane w różnych momentach dnia, choćby podczas jazdy autobusem czy tramwajem lub w czasie oczekiwania na przystanku.

Codziennie przed rozpoczęciem wypowiada się słowa: „Ten Różaniec odmawiam na Twoją cześć, Królowo Różańca Świętego” i wymienia się intencję – tylko jedną. Po każdej części dodaje się trzykrotnie wezwanie: „Królowo Różańca Świętego, módl się za nami”.

Przez pierwszych 27 dni, kiedy nowenna ma charakter błagalny, codziennie na zakończenie dodaje się modlitwę: „Pomnij, o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z różańcem Twoim pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój Różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach, wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen”.

Przez kolejnych 27 dni odmawia się część dziękczynną, podczas której codziennie na zakończenie dodaje się modlitwę: „Cóż Ci mogę dać, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam, będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział, jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen”.

 

Szkoła wytrwałej modlitwy

Najobszerniejsze strony internetowe propagujące tę formę modlitwy to: www.pompejanska.rosemaria.pl i www.pompejanska.pl. Tam można znaleźć wszelkie potrzebne informacje, a nawet pobrać w oddzielnych plikach ulotki z opisem modlitwy. Jest tam również wiele poruszających świadectw, potwierdzających skuteczność nowenny pompejańskiej. Można nawet zamówić rozsyłany e-mailowo biuletyn, zawierający między innymi opisy otrzymywanych łask, lub włączyć się do grupy zaczynającej nowennę określonego dnia. W ostatnim czasie wydanych też zostało wiele broszurek z dokładnym wyjaśnieniem tej formy modlitwy.

Niezależnie od rezultatu, zawsze z wiarą i ufnością oczekiwanego, pierwszym cudem jest wciągnięcie się w codzienne rozważanie tajemnic różańcowych. Jest to szkoła wytrwałej, systematycznej modlitwy, niezrażania się przeciwnościami i mądrego gospodarowania w ciągu dnia swoim czasem.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code
  • awatar
    cecylia
    28.12.2019 r., godz. 11:10

    Kochani warto jest odmawiac Nowenne Pompejanska , rozwazac tajemnice rozancowe , Matka Boza wysluchuje kazdej modlitwy , nawet jesli trzeba czasami poczekac na wypelnienie sie intencji . Ja odmowilam juz 3 Nowenny , dwie pierwsze zostaly wysluchane od razu a po trzeciej jeszcze czekam . Dziekuje Matce Bozej za opieke i za wszystkie laski .

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki