Logo Przewdonik Katolicki

Ołtarz adoracji

Ks. Piotr Gąsior
Fot.

Nazwano go po łacinie. Oznacza dar miłości i pokoju.

Rok temu miała miejsce bardzo podobna adoracja. Z tą tylko różnicą, że było to w pobliskim sanktuarium w Łagiewnikach i dokonało się przed ołtarzem o nazwie „Gwiazda Kazachstanu”, który ostatecznie został przekazany do sanktuarium właśnie w Oziornym w Kazachstanie. Tegoroczny ołtarz adoracji nosi nazwę „Donum Caritas et Pax”. Jest przeznaczony dla kontynentu afrykańskiego, a konkretnie dla Centrum Modlitwy o Pokój w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

 

Kapłani na kolanach

Pierwszą uroczystą adorację Najświętszego Sakramentu, który został umieszczony w niniejszym ołtarzu odprawił kard. Stanisław Dziwisz wraz z kapłanami archidiecezji krakowskiej w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, czyli 22 października. Na adoracji byli obecni również krakowscy biskupi pomocniczy. Za medytację modlitewną odpowiedzialny był bp Jan Szkodoń. Po zakończeniu kontemplacji Pana Jezusa księża sprawowali uroczystą Eucharystię dziękczynną za dar życia Jana Pawła II.

 

Kapitalna idea

Ołtarz „Dar Miłości i Pokoju” to część projektu eucharystycznego realizowanego przez Stowarzyszenie Regina della Pace. Jego celem jest międzynarodowe apostolstwo adoracji Chrystusa Eucharystycznego. Natomiast środkiem do tego ma być utworzenie na globie ziemskim dwunastu miejsc Wieczystej Adoracji w intencji pokoju. Symbolika niniejszego ołtarza nawiązuje do Całunu Turyńskiego. W części tegoż „całunu” zauważamy Maryję, która zostaje niejako obleczona całunem, a jednocześnie wskazuje na Pana Jezusa. Twórcą ołtarza jest artysta Mariusz Drapikowski.


Ołtarz „Donum Caritas et Pax” pozostanie w sanktuarium św. Jana Pawła II do 11 listopada. Nawiedzenie Pana Jezusa wystawionego w tymże ołtarzu w dni powszednie od 8.45 do 16.45 a w niedziele od 13.30 do 16.45.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki