Logo Przewdonik Katolicki

Wraca żak - wraca młody Kościół

Paweł Piwowarczyk
Fot.

Większy tłok w krakowskich tramwajach i autobusach. Kolejki do automatów biletowych i w bibliotekach. Wracają studenci. To na szczęście nie jedyne oznaki ich powrotu.

Ze studentami wraca również młody Kościół. Kraków jest prężnym ośrodkiem duszpasterstwa akademickiego. Kalendarz wydarzeń o charakterze duchowym powoli się zapełnia, a kreatywność duszpasterzy studentów i samych studentów zadziwia.

 

Wielka „Beczka”

Coraz głośniej mówi się w kręgach studentów o zbliżającym się wielkimi krokami jubileuszu najsłynniejszego duszpasterstwa w Krakowie. „Skąd się wzięła krakowska „Beczka”? Parafrazując Księgę Rodzaju, można powiedzieć, iż <<na początku było zero>>. Gdy po raz pierwszy stanąłem na progu przyszłego DA, powiedziałem: <<to jest beczka>>. Jako optymista z urodzenia nie patrzyłem na śmieci, nie widziałem brudnych ścian, zwróciłem uwagę jedynie na kształt architektoniczny – to słowa dominikanina Tomasza Pawłowskiego, skierowane do krakowskiego konwentu. I tak duszpasterstwo trwa nieprzerwanie przez 50 lat. Jubileusz będzie świętowany przez tydzień. Jego obchodami zajmuje się grupa osób, która pracuje nad tym wydarzeniem od maja 2013 r. Powstanie specjalna publikacja „B50”. Świętowanie okrągłej rocznicy powstania duszpasterstwa ma na celu zaprezentowanie pięćdziesięcioletniej „Beczki” z całym jej bogactwem historii, bagażem doświadczeń, z ludźmi, którzy tworzyli ją kiedyś i tworzą dzisiaj. – Za punkt honoru obraliśmy lekkie odkurzenie „Beczki” i przypomnienie innym, jaka jest cenna – mówią członkowie komitetu. Więcej o jubileuszu i przygotowaniach do niego można przeczytać na www.b50.pl

 

Centralne i najstarsze

Dłuższą historię ma duszpasterstwo, które działa przy kolegiacie św. Anny. Jest to pierwsze Duszpasterstwo Akademickie w Krakowie, ale jednocześnie w Polsce. Zostało ono erygowane dekretem biskupim. Duszpasterstwo przez wiele lat było jedynym DA Krakowie. Tam 5 października o godz. 19.30 Mszą św. zostanie rozpoczęty nowy duszpasterski rok akademicki w Krakowie. Przy kolegiacie działa Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego, który koordynuje najważniejsze wydarzenia duchowe w życiu studentów. W duszpasterstwie „U Anny” działa osiem grup: Komórki (najliczniejsze grupy DA, jest ich obecnie osiem), Służba Liturgiczna Ołtarza, Schola Akademicka, RCM (Ruch Czystej Miłości – dwie grupy),  Grupa Teatralna, Grupa Charytatywna, Grupa Biblijna. Przy duszpasterstwie posługuje ks. Dariusz Talik, który zaprasza wszystkich szukających rozmowy czy chcących przystąpić do spowiedzi. Duszpasterstwo rusza z nowym pomysłem : „Czwartki Miłości” – nowy cykl katechez dla młodych, którzy kochają i chcą być kochani. Co tydzień na Mszach św. o 19.30 w kolegiacie św. Anny będzie można usłyszeć zarówno o miłości zmysłowej,  jak i duchowej czy boskiej.

 

Katalog pełen…

Pełen ciekawej i zróżnicowanej oferty, która zaspokoi gusta i potrzeby nawet najbardziej wybrednych. Brzmi jak z reklamy. Ale powyżej zaprezentowane dwie wspólnoty to tylko część z osiemnastu duszpasterstw, które funkcjonują w naszej archidiecezji (być może w nowym roku akademickim pojawią się nowe). Studenci wybierają wspólnotę dla siebie, opierając się na interesującej ich tematyce i formie spotkań, a czasem wybór jest związany z miejscem zamieszkania. Inne duszpasterstwa kryją się m.in. pod takimi nazwami: Duszpasterstwo Akademickie Księży Misjonarzy „Na miasteczku”, „Ziemia Boga” (salezjanie), „U Dobrego” (parafia Dobrego Pasterza), „U Brata”, „Patmos”, „WAJ”, „Na Górce”, „Karmel”, „Skałka”, „FDA”, „Podaj dalej”, „U Szczepana”, „Wiosna Kościoła PRO”, „DAR”.  Pełną listę duszpasterstw można znaleźć można na www.diecezja.pl/mlodziez.html. Informacje uzyskamy również w Centralnym Ośrodku Duszpasterskim przy DA, ul. św. Anny 11, tel./fax. +48 12 422 91 11 (duszpasterz: ks. Dariusz Talik, e-mail: duszpasterz.da@gmail.com).

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki