Logo Przewdonik Katolicki

Jak powinno się prawidłowo wieszać flagę papieską?

ks. Jacek Kędzierski
Fot.

Zauważyłam, że flaga papieska została inaczej zawieszona na kościele niż na plebanii. Gdy zapytałam, jak powinna wyglądać flaga papieska w pionie, a jak w poziomie, które kolory po prawej, a które po lewej, nikt nie potrafił udzielić mi jednoznacznej odpowiedzi. Jak powinno się prawidłowo wieszać tę flagę? Zofia

"Zauważyłam, że flaga papieska została inaczej zawieszona na kościele niż na plebanii. Gdy zapytałam, jak powinna wyglądać flaga papieska w pionie, a jak w poziomie, które kolory po prawej, a które po lewej, nikt nie potrafił udzielić mi jednoznacznej odpowiedzi. Jak powinno się prawidłowo wieszać tę flagę?" Zofia

Obchodzimy wiele świąt i uroczystości, podczas których wywieszamy flagę papieską. W ostatnim czasie, zwłaszcza podczas kanonizacji św. Jana Pawła II i św. Jana XXII mogliśmy zobaczyć wielką różnorodność flag o barwach papieskich, wieszanych na wiele sposobów.

Zanim odpowiem na postawione przez Panią pytanie, chciałbym zauważyć, że w samym Watykanie podczas różnych spotkań używana jest oficjalna flaga państwa Watykan i/lub flaga aktualnie sprawującego posługę prymatu papieża Franciszka, ale również obok niej znajdują się inne flagi o barwach papieskich czy chorągwie papieskie.

Flaga papieska powinna odnosić się do flagi państwa Watykan, która składa się z dwóch pól koloru żółtego (po lewej stronie) i białego (po prawej stronie), ułożonych w pionie, o równych kształtach i tworzących razem kwadrat (proporcje 1:1). Na białym tle znajdują się dwa skrzyżowane klucze: srebrny i złoty, powiązane czerwonym sznurem, a nad nimi widnieje papieska tiara – symbolizująca potrójną władzę papieża.

Ważnym elementem flag papieskich są dwa kolory: żółty i biały oraz herb danego papieża umieszczony na białym tle. Kolory te zostały uznane za barwy papieskie w roku 1808 przez papieża Piusa VII. Co one oznaczają i dlaczego są tak istotne i niezmienne w poszczególnych flagach papieskich? Kolor żółty (złoty) to symbol piękna i bogactwa, kierujący naszą myśl ku niebu i boskości, symbolizuje to wszystko, co należy do sfery niebiańskiej. Natomiast kolor biały (srebrny) symbolizuje czystość i ziemię, która została odnowiona przez Jezusa Chrystusa, który przyszedł „odnowić oblicze ziemi”.

Flaga papieska na pewno nie jest biało-żółta, ale żółto-biała. Może być poprawnie zawieszona w podwójny sposób: pionowy i poziomy. W wersji pionowej flagę papieską tworzą dwa pionowe pola żółto-białe o równych kształtach i wymiarach. Trzeba zadbać, aby od strony drzewca znajdowała się barwa żółta, a obok niej biała. Natomiast w wersji poziomej trzeba zwrócić uwagę na to, aby kolor żółty znajdował się u góry, a biały na dole. Najczęściej w tej wersji możemy zauważyć flagi papieskie nieprawidłowo zawieszone, gdzie pas górny nosi barwę białą, a dolny barwę żółtą.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

  • awatar
    Octavian
    22.06.2016 r., godz. 09:22

    księże Jacku nie ma czegos takiego jak flaga zółto - biała kolory ułożone w pionie nie ma takiej flagi i wogóle nie powinno jej sie wieszac kto wogółę taka flage wymyslił????? wprowadzasz w błąd czytelników. Natomiast zgoda co do pierwszej cześci równy kwadrat zólte pole od drzewca za nim bialy kolor ułożone kolory w pionie zgoda co do tego, dopuszczalana jest bez herbu i to jest jedyna prawidłowa i oficjalna flaga Watykanu i Kocioła Katolickiego. Podobna flage ma Matlta czerwien i .biel w pionie oni raczej nie eksponuja flagi czerwono bialej bo by im powtala flaga Monako . Wiec ma dwoch flag Watykanu jest jedna ktora prawidłowo opisales w przypadku drugiej nie ma takiej flagi wogole i nie wolno zmienac ukladu barw na zadnej fladze bo wtedy jest to flaga falszywa. Przy okazji wizyty kard. parolina widzialem stojaca za nim flage zółto biała kolory w poziomie smiechu warte, kogo ta flaga miala reprezentowac???

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki