Logo Przewdonik Katolicki

Tenor dla Jana Pawła II

Natalia Budzyńska
Fot.

Placido Domingo, światowej sławy tenor, zaśpiewa w Poznaniu z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Jego koncert zainauguruje także obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Koncert będzie transmitowany przez Telewizję Polską, a Przewodnik Katolicki objął nad nim patronat.

Placido Domingo, światowej sławy tenor, zaśpiewa w Poznaniu z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Jego koncert zainauguruje także obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Koncert będzie transmitowany przez Telewizję Polską, a „Przewodnik Katolicki” objął nad nim patronat.

Kilkanaście lat temu trudno było powiedzieć, który z trójki  najsłynniejszych tenorów jest najlepszy: Pavarotti, Carreras czy Domingo. W 1990 r. stworzyli wielką trójkę tenorów, podbili cały świat, a nagranie fonograficzne ich pierwszego koncertu w Termach Karakalli sprzedało się w milionach egzemplarzy. Od debiutu Placida Dominga minęło już ponad pół wieku, a on wciąż zachwyca publiczność znakomitą formą. 27 kwietnia śpiewak przyjedzie do Poznania, gdzie da koncert dla kilkudziesięciu tysięcy osób. Data nie jest przypadkowa: Placidowi Domingo zależało na tym, żeby zaśpiewać w dzień kanonizacji Jana Pawła II. Aby ten szczególny koncert mógł dojść do skutku tego konkretnego dnia, artysta sam przełożył zaplanowany wcześniej koncert w Azji. Koncert będzie miał podtytuł: „Tu zaczęła się Polska” – to słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas pielgrzymkowego pobytu w Poznaniu w 1997 r. Po oficjalnym spotkaniu powiedział kilka słów do młodzieży, zapraszając ją do Paryża na XII Światowe Dni Młodzieży: „(…) kiedy pojedziecie do Paryża, to wszystkim mówcie: my jesteśmy z Poznania, my jesteśmy stąd, skąd się Polska zaczęła od Mieszka I i Bolesława Chrobrego”. Dlatego koncert ten zainauguruje obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

 

Placidissimo!

Placido Domingo debiutował w Mexico National Opera małą rólką Borsy w Rigoletcie. Urodził się w 1941 r. w rodzinie hiszpańskich muzyków, którzy przenieśli się w 1950 r. do Meksyku. Studiował w mieście Meksyk w konserwatorium fortepian i dyrygenturę, lecz szybko zorientowano się, że posiada wspaniały głos. Najpierw śpiewał jako baryton, ale czuł, że powinien śpiewać wyżej. Stąd piękna, miękka, ciepła i męska barwa jego głosu. Mówi się o niej tenor spinto. W połączeniu z techniką wokalną i aktorską powoduje, że do dziś uważany jest za najwybitniejszego tenora naszych czasów. Najpierw śpiewał w Operze Narodowej Meksyku, przez kilka lat występował w operze w Tel Awiwie, ale już w 1966 r. rozpoczął światową karierę, śpiewając w czołowych teatrach operowych świata: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, La Scali w Mediolanie, Covent Garden w Londynie. Placido Domingo po raz pierwszy wystąpił w Polsce w 1992 r. w koncercie charytatywnym w Zabrzu zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. Później gościł w Polsce wielokrotnie. W repertuarze ma ponad 130 partii i wciąż dodaje nowe, bo choć ma już ponad 70 lat, to głos wciąż wspaniały. Podczas urodzinowej gali zaśpiewał jedną z najtrudniejszych barytonowych partii – błazna Rigoletta w operze Verdiego. Żaden tenor nie dokonał takiej sztuki w wieku 69 lat!  Placidissimo – jak nazywają go wielbiciele – działa na wielu polach: oprócz tego, że wciąż jest aktywnym śpiewakiem, koncertującym i nagrywającym płyty, znany jest jako dyrygent, jest także szefem opery w Los Angeles i dyrektorem międzynarodowego konkursu „Operalia”, który wyłania i promuje młode talenty śpiewacze.

 

„Nieskończona miłość”

Podczas koncertu w Poznaniu Placido Domingo w pierwszej części wykona utwory z płyty Amore Infinito wydanej w 2008 r. To płyta wyjątkowa, ponieważ znajdują się na niej utwory powstałe do tekstów Karola Wojtyły. Artysta osobiście prosił papieża o możliwość wykorzystania jego tekstów. „To nagranie ma dla mnie ogromne znaczenie, nie tylko dlatego, że jestem katolikiem. Ono przemawia nie tylko do religijnych osób, ale do każdego, kto szanował tego wyjątkowego człowieka, który poświęcił swoje życie ludzkości i Bogu” – mówił  w jednym z wywiadów o swoim albumie. Placido Domingo wraz ze swoim synem wybrał na płytę Amore Infinito nie tylko poezję religijną Karola Wojtyły, ale także wiersze o miłości i codziennym życiu. Wiele utworów ma przystępny charakter. Na płycie obok wielkiego śpiewaka wystąpili także Josh Groban, Katharine Jenkins, Andrea Bocelli i Vanessa Williams. „Teksty Jana Pawła II są dla mnie święte” – mówił w wywiadach Domingo o tym projekcie. W Poznaniu razem z nim wystąpią sopranistki Virginia Tola i Micalea Oeste, a także jego syn Placido Domingo Jr. Sławny tenor zgodził się zaśpiewać w duecie z Justyną Steczkowską pieśń Abba Ojcze, skomponowaną przez o. Jana Górę i Jacka Sykulskiego związanych z Poznaniem. W drugiej części koncertu usłyszymy największe przeboje muzyki klasycznej, w tym – na prośbę organizatorów – utwory, które znajdują się w repertuarze Teatru Muzycznego w Poznaniu. Będą to kompozycje z Barona Cygańskiego, Wesołej Wdówki oraz My Fair Lady. Chórem i Orkiestrą Teatru Muzycznego dyrygować będzie Eugene Kohn. Organizatorami koncertu, który odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich jest Teatr Muzyczny w Poznaniu, Miasto Poznań oraz agencja Prestige MJM. Część z dochodów ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczona na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”.

 


Bilety na koncert można kupić za pośrednictwem stron: www.imprezyprestige.com, www.eBilet.pl, www.eventim.pl, a także w salonach Empiku, sklepach Media Markt i Saturn na terenie całego kraju oraz w kasie Teatru Muzycznego w Poznaniu.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki