Logo Przewdonik Katolicki

Papieżowi - naszemu, wielkiemu, świętemu

Bernadeta Kruszyk
Fot.

W archidiecezji gnieźnieńskiej upamiętniono 9. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Tegoroczne obchody miały szczególny wymiar, towarzyszyła im bowiem radość z wczesnej kanonizacji papieża Polaka.

W parafii pw. św. Wawrzyńca w Słupcy po raz czwarty odbył się koncert „W Niebo Głosy”. Zaśpiewał miejscowy Chór „Kanon” oraz gościnnie Męski Zespół Kameralny „Szpaki” z Gniezna. Piękne głosy chórzystów przeplatały się z głosem o. Jana Góry, którego książkę Nazywam się Jan Paweł II w formie e-booka we fragmentach odtworzono. Koncertu i literackiej twórczości dominikanina wysłuchała spora grupa słupeckich parafian, których witał organizator spotkania ks. Jan Kwiatkowski. Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali Barkę.  Kolejne śpiewacze spotkanie odbędzie się w Słupcy 27 kwietnia, w dzień kanonizacji bł. Jana Pawła II. Wieczorem, w kościele farnym, lokalni artyści wystąpią podczas koncertu kanonizacyjnego „O pieśni, któraś mnie prowadziła”. Wcześniej mieszkańcy miasta będą mieli okazję wspólnie obejrzeć transmisję Mszy św. kanonizacyjnej z Rzymu.

 

Młodzi pamiętają

Rocznicę śmierci Jana Pawła II upamiętniono także w parafii pw. św. Mikołaja w Lądku. Młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury przygotowała specjalny montaż słowno-muzyczny przypominający postać i nauczanie wielkiego papieża. Spotkaniu towarzyszyło hasło „Papież – orędownik miłości”. Przypomniano poezję i słowa Jana Pawła II, które kierował do młodych i rodzin. – Wielkość i świętość Jana Pawła II, jego autorytet, winny być fundamentem w wychowaniu do wartości, tak aby młodzi ludzie budowali swoje życie na wartościach, które zapewniają im szczęście, pełny rozwój ich osobowości oraz rozwój społeczeństwa. Niech zatem dzisiejsza rocznica zmobilizuje nas do modlitewnej wdzięczności za dar życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Niech nie będzie tylko wzruszającym wspomnieniem, ale zaproszeniem do pójścia drogą, którą Ojciec Święty wytrwale nam wskazywał – mówili młodzi ludzie. O papieżu pamiętały także przedszkolaki, które recytowały wierszyki i ofiarowały białe róże. Spektakl przygotowali Iwona Szubińska i Piotr Kaźmierczak wraz z dziećmi i młodzieżą. Wszystkim dziękował proboszcz parafii ks. Dariusz Kolski.

 

Wierszem i modlitwą

Papieża Polaka wspominano także w Inowrocławiu. W tamtejszym Instytucie Prymasa Józefa Glempa swoje wiersze z tomiku Santo Subito czytała kujawska poetka Teresa Klonowska. W Zagórowie natomiast odbyła się całodzienna modlitwa różańcowa. U stóp Pana Jezusa i przed wizerunkiem Matki Bożej Pani Zagórowskiej modliły się poszczególne wspólnoty parafialne m.in. koła różańcowe, przedstawiciele Akcji Katolickiej, koła Caritas, wspólnota Odnowy w Duchu Świętym, młodzież, dzieci oraz całe rodziny. Modlący się prosili, aby duchowe bogactwo pozostawione przez Jana Pawła II wydało jak najlepsze owoce w życiu społecznym, diecezjalnym, parafialnym i rodzinnym, a także w życiu każdego człowieka. Modlili się również o światło Ducha Świętego dla wszystkich Polaków u progu kanonizacji papieża Polaka.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki