Logo Przewdonik Katolicki

Uroczystość św. Józefa

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. z okazji uroczystości św. Józefa Oblubieńca NMP, patrona wszystkich ojców i szczególnego patrona Kościoła.

Uroczysta liturgia pod przewodnictwem metropolity gnieźnieńskiego, któremu św. Józef patronuje, zgromadziła kilkudziesięciu kapłanów z całej archidiecezji gnieźnieńskiej, wiernych świeckich, a także przedstawicieli władz wojewódzkich, miejskich i powiatowych. Wspólnie z abp. Kowalczykiem Eucharystię celebrowali m.in.: arcybiskup senior Henryk Muszyński, biskup senior Bogdan Wojtuś, ks. infułat Jerzy Stefański oraz bp Krzysztof Wętkowski, który wygłosił homilię. W swoim słowie zachęcał do czerpania z mądrości życia patrona Kościoła. – Święty Józef odznaczał się postawą głęboko ewangeliczną. Jego wiara była wiarą czystą. Czystość wiary przejawia się w tym, że żadne upodobanie ani żadna aspiracja nie przesłaniały mu Boga, więcej, umocniony przez Boga rewidował podjęte plany tak, aby wypełnić Jego wolę – mówił bp Wętkowski. Wskazał także na św. Józefa jako człowieka milczenia, które jest kontemplowaniem tajemnicy Boga i wyrazem gotowości wypełnienia Jego woli. To milczenie – tłumaczył gnieźnieński biskup pomocniczy – wyraża pełnię wiary św. Józefa i uczy, że najpierw trzeba w ciszy pomyśleć, porozmawiać z Bogiem, potem powiedzieć i ewentualnie zdecydować. – Pozwólmy zarazić się milczeniem św. Józefa tak potrzebnym w dzisiejszym hałaśliwym świecie – dodał. Święty Józef jest także przykładem człowieka roztropnego, sprawiedliwego i prawego. Prawość jego to nie tylko bycie w zgodzie z prawem, a sprawiedliwość to przede wszystkim szukanie królestwa Bożego. I wreszcie św. Józef to przykład człowieka wytrwałej, rzetelnej i cichej pracy. Pracy, która – jak podkreślił bp Wętkowski – jest codziennym wyrazem miłości i źródłem uświęcenia. – Praca uświęciła św. Józefa, gdyż wykonywał ją rzetelnie, nie żądał za nią wygórowanych cen, wypełniał ją cicho i pokornie, zapatrzony w Jezusa i Maryję. Dla nich żył, dla nich się trudził, dla nich był gotów do najwyższych ofiar. Taki powinien być styl pracy każdego chrześcijanina – mówił bp Wętkowski. W czasie uroczystości abp Józef Kowalczyk wręczył nominacje nowym kanonikom kapituł. Przyjął także życzenia imieninowe.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki