Logo Przewdonik Katolicki

"Wielka miłość..." - konkurs rozstrzygnięty

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

O wielką miłość ciebie nie proszę, lecz taką zwykłą prostą i małą.... Słowa piosenki Tomka Kamińskiego stały się inspiracją dla II edycji Konkursu Poetyckiego O wielką miłość ciebie nie proszę skierowanego do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Cel był szczytny: zachęcić młodych ludzi do refleksji nad miłością i jej rolą w życiu każdego z nas, a że przy okazji doskonalił się warsztat poetycki − tym lepiej i dla piszących, i dla ich literackich opiekunów.

„O wielką miłość ciebie nie proszę, lecz taką zwykłą prostą i małą...”. Słowa piosenki Tomka Kamińskiego stały się inspiracją dla II edycji Konkursu Poetyckiego „O wielką miłość ciebie nie proszę” skierowanego do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Cel był szczytny: zachęcić młodych ludzi do refleksji nad miłością i jej rolą w życiu każdego z nas, a że przy okazji doskonalił się warsztat poetycki − tym lepiej i dla piszących, i dla ich literackich opiekunów.

 
Warunkiem uczestnictwa było napisanie wiersza obejmującego minimum 20 wersów. Wystarczyło więc odliczyć odpowiednią ilość linijek, dobrze zatemperować ołówek, znaleźć nieużytą kartkę i... złapać wenę twórczą za nogi. Niektórym to się udało.
 
Różne oblicza miłości
Okazuje się, że poezja – mimo dość nieprzyjaznych warunków, jakie funduje XXI wiek (nastawiony na cyfryzację, mocne wrażenia i marginalizację prawdziwych, trwałych uczuć) − ma się całkiem nieźle, a młode pokolenia patrzą na świat przez pryzmat epitetów, porównań, a czasem i metafor.
W grudniu do organizatorów trafiło kilkadziesiąt opieczętowanych kopert. Doliczono się ponad 80 wierszy. Ich nadawcami byli uczniowie z wielu bydgoskich szkół oraz placówek z Paterka, Samostrzela, a nawet Piły. − Zwycięzcy podbili nasze serca głęboką wrażliwością, ciekawą refleksją, świetnym warsztatem pisarskim, a czasami dość oryginalnym ujęciem tematu − tłumaczy Mariola Panfil, katechetka w Zespole Szkół nr 10 w Bydgoszczy. − Szczególnie spodobały nam się dwa wiersze, które odeszły od schematu miłości jako uczucia łączącego mężczyznę i kobietę. Julianna Pioterek-Ślubowska z Zespołu Szkół w Paterku napisała o miłości do ojczyzny − tej jedynej i najważniejszej: „Stanąć na baczność, podnieść dumnie głowę, spojrzeć na biel zakutą niegdyś w kajdany, spojrzeć na czerwień przelaną za ciebie...”. Zaś Marek Kiełpiński ze Szkoły Podstawowej nr 60 w Bydgoszczy ukazał miłość do rodzinnego miasta. Czym ona jest? „Okien blaskiem, bram otwarciem, tramwajów trzaskiem...”. Młodzi ludzie rzadko zwracają dziś uwagę na miłość do tej większej i mniejszej ojczyzny. To nas ujęło − podkreśla.
 
Laureaci
Podobnie jak podczas pierwszej edycji − oprócz nagród specjalnych − przyznano wyróżnienia i miejsca na podium w dwóch kategoriach wiekowych. W tej młodszej, obejmującej uczniów klas 4–6 szkoły podstawowej, pierwsze miejsce zdobyła Hanna Szawluk ze Szkoły Podstawowej nr 32 w Bydgoszczy, drugie − Katarzyna Nalazek ze Szkoły Podstawowej nr 58 w Bydgoszczy, a trzecie − Jakub Turostowski z Zespołu Szkół w Paterku. W części gimnazjalnej laur zwycięstwa przypadł w udziale Alicji Wawrzyniak z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu. Drugie miejsce zajęła Julia Ryczak z Gimnazjum nr 49 w Bydgoszczy, a trzecie − Adam Cieślewicz z Zespołu Szkół nr 1 w Pile.
– Miłość to uczucie, które towarzyszy od zawsze każdemu z nas. Najpierw jest to miłość dziecka do matki, później ucznia do jakiejś sympatii z klasy, a wreszcie do żony czy własnych dzieci. Pisząc mój wiersz, myślałam o takiej miłości, która udziela się młodej osobie − w moim wieku lub trochę starszej. Przelałam na papier marzenie o miłości − zwykłej, małej i prostej − mówi Hanna Szawluk, uczennica szóstej klasy. Z kolei Alicja Wawrzyniak podkreśla, że miłość to coś, co ludzie okazują sobie na co dzień. − Jest to też, w pewnym sensie, element codzienności, który przejawia się na przykład w pomocy drugiemu człowiekowi. Inspirację do napisania wiersza czerpałam z Hymnu o miłości św. Pawła − dodaje. Obie zwyciężczynie lubią słowo − choć częściej zdarza im się brać udział w konkursach recytatorskich. Tym razem sięgnęły po najwyższe laury w konkursie literackim.
 
Silna grupa
Kolejna edycja konkursu odbyła się dzięki zaangażowaniu Zespołu Szkół nr 10 w Bydgoszczy, parafii św. Wincentego a Paulo oraz „Przewodnika Katolickiego” Diecezji Bydgoskiej. − Myślę, że udało nam się stworzyć dobre warunki współpracy. To pokazuje, że można zaproponować coś ciekawego młodym ludziom. Zachęcić ich do głębszej zadumy, dbałości o słowo, szacunku do wartości, które zbyt często nam się dzisiaj rozmywają − podkreśla Mariola Panfil.
Na laureatów i ich opiekunów czekały nie tylko dyplomy i nagrody, ale także program artystyczny (z piosenkami Piotra Rubika) i słodki poczęstunek. Kolejna edycja − już w grudniu.
 
Hanna Szawluk
„O wielką miłość Ciebie nie proszę”
 
O wielką miłość Ciebie nie proszę,
tylko o zwykłą, małą, maleńką.
Całemu światu wtedy ogłoszę,
że jestem Twoją Oleńką.
 
Nie oczekuję też wielkich wyznań
i gwiazdki z nieba też mi nie trzeba.
Nie potrzebuję też drogich ubrań.
Twych dłoni pragnę jak chleba.
 
Twego spojrzenia, które mnie stwarza,
dodaje siły, odwagi, wiary
i które miłość we mnie pomnaża.
Ode mnie dla Ciebie dary.
 
Może pójdziemy kiedyś za ręce,
na moście staniemy zamyśleni,
damy się ponieść, jak w tej piosence,
którą śpiewała Eleni.
 
O taką miłość Ciebie dziś proszę,
o której marzy każda dziewczyna.
Uwag, zażaleń nigdy nie zgłoszę,
gdy będę Twoja. Jedyna.
 
 
Alicja Wawrzyniak
„Pragnę miłości”
 
O wielką miłość Ciebie nie proszę.
Jedynie przejrzystą, niewinną, czystą...
Tą najmniejszą, codzienną.
Bez wyznań, a pełną czynów.
Tą drobną, lecz okazywaną.
Widoczną, lecz nie na pokaz.
Twoją...
Pewną i stałą.
 
Nie wielką,
która z czasem zgaśnie.
Nie szybką,
którą rozwieje wiatr.
Nie bajkową,
ulotną jak sen.
Nie burzliwą
jak wiosenny dzień.
Nie taką...
 
Pragnę miłości spokojnej i szczerej.
Cichej i dojrzałej.
Takiej, by kiedy już przeminą młode lata,
nie umierać samej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki