Logo Przewdonik Katolicki

Na Piotrowej skale

Błażej Tobolski
Fot.

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła dwóch potężnych filarów Kościoła, bazylika archikatedralna i miasto Poznań obchodziły swoje święto patronalne.

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła – dwóch potężnych filarów Kościoła, bazylika archikatedralna i miasto Poznań obchodziły swoje święto patronalne.

Tego dnia, 29 czerwca, przybyłych do katedry na Sumę odpustową przedstawicieli władz miasta i uczelni oraz ruchów i stowarzyszeń katolickich, koncelebrowaną przez biskupów i duchowieństwo archidiecezji, powitał gospodarz tego miejsca abp Stanisław Gądecki. – Prośmy Boga, by miasto Poznań, wraz z jego władzami i mieszkańcami, dochowało wierności Ewangelii, której służyli święci apostołowie Piotr i Paweł i za którą oddali swoje życie, aby dzięki temu mogło cieszyć się pomyślnością i pokojem – zachęcał.

Fundament Kościoła

Mszy św. przewodniczył natomiast nuncjusz apostolski w Niemczech abp Jean-Claude Périsset. – Dwa tysiące lat historii Kościoła pozwala zrozumieć, że tylko w Chrystusie mamy pełnię zbawienia – stwierdził abp Périsset, dodając, że ci, którzy oparli się na opoce Piotrowej, przyczynili się do wzrostu Kościoła. – Skała wybrana przez Chrystusa jako fundament Jego Kościoła, stanowiła przez wieki, i stanowi do dziś, niezbędny punkt odniesienia, konieczny dla wypełnienia misji powierzonej Kościołowi. Dlatego właśnie powinniśmy wielbić Boga za to, co sami otrzymaliśmy w ciągu ostatnich kilku dekad dzięki posłudze następców św. Piotra – podkreślił nuncjusz.

Aby dzielić się wiarą

– W najstarszej na ziemiach Polski katedrze, w wigilię odpustowej uroczystości, dziękujemy tym, którzy na różny sposób budują żywy Kościół w archidiecezji, a także posyłamy z mandatem misyjnym młodych, którzy w naszej diecezji otrzymali chrześcijańską formację, aby dzielili się wiarą. To wielce symboliczne doświadczenie... – zauważył z kolei bp Zdzisław Fortuniak, który w wieczór poprzedzający uroczystość przewodniczył nieszporom. Podczas nich abp Gądecki rozesłał 34 młodych misjonarzy, wręczając im krzyże misyjne. Jako wolontariusze wezmą oni udział w letnich projektach misyjnych realizowanych w różnych krajach świata. Są to głównie studenci pochodzący z pięciu poznańskich środowisk misyjnych: z Akademickiego Koła Misjologicznego działającego przy Wydziale Teologicznym UAM, Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”, Diakonii Misyjnej Ruchu Światło-Życie, oblackiej wspólnoty młodzieżowej „Niniwa” istniejącej przy poznańskiej parafii pw. Chrystusa Króla oraz z grupy związanej z siostrami nazaretankami. W czasie nieszporów metropolita poznański wręczył również medale osobom zasłużonym dla archidiecezji (więcej na str. IV).

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki