Logo Przewdonik Katolicki

Widomy znak idei

Barbara Sawic
Fot.

Ideą powołania do istnienia Muzeum Diecezjalnego we Włocławku jest ratowanie często zniszczonych obiektów sztuki sakralnej, ksiąg i dokumentów, szat liturgicznych i innych cennych pamiątek. Na przestrzeni czasu, zwłaszcza podczas II wojny światowej, wiele z nich zostało zrabowanych. Od kilku lat liczba zbiorów wzrasta, głównie dzięki darowiznom osób duchownych i świeckich.

Kilkakrotnie informowaliśmy w „Ładzie Bożym” o rewitalizacji i rozbudowie gmachu Muzeum Diecezjalnego, które mieści się przy pl. Mikołaja Kopernika 3. Dyrektorem placówki jest ks. kanonik Piotr Sierzchała. Prace polegały na przywróceniu  budynkowi historycznego wyglądu, podniesieniu jego funkcjonalności i dobudowie części mieszczącej magazyny, zaplecze socjalne, pracownie konserwatorskie i aulę. W niej będą się odbywały  wystawy czasowe, koncerty, wieczory autorskie, sympozja itp.

Po niespełna dwóch latach, w grudniu 2012 r. prace zostały zakończone. Przed nami uroczystość poświęcenia i oficjalnego otwarcia obiektu. Uroczystość – połączona z obchodem 10-lecia święceń biskupich i ingresu do katedry biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa – odbędzie się w poniedziałek 24 czerwca. O godz. 10.00 Mszy św. w katedrze Wniebowzięcia NMP przewodniczyć będzie i homilię wygłosi prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Po Eucharystii nastąpi obrzęd poświęcenia gmachu i ceremonia jego otwarcia, a po niej zwiedzanie wystaw, przygotowanych na tę wyjątkową okazję.

Na uroczystość zostali zaproszeni hierarchowie metropolii gnieźnieńskiej, członkowie władz państwowych, wojewódzkich i miejskich, duchowieństwo, przedstawiciele państwowych i samorządowych instytucji kultury, zarząd i pracownicy Biura Projektów „Jota” we Włocławku (koncepcja i dokumentacja budowlana) i firmy „Lux-Dom Sp. z o.o.” (generalny wykonawca), a także artyści i media. Z pewnością licznie przybędą mieszkańcy Włocławka, zwłaszcza ci, którzy doceniają rolę Kościoła jako mecenasa sztuki, i ci, którzy dostrzegają w twórczości ludzkiej szczególny znak podobieństwa człowieka do Boga Stwórcy. Wszystkim zainteresowanym historią, działalnością i zbiorami Muzeum Diecezjalnego rekomenduję stronę internetową placówki www.muzeum.diecezja.wloclawek.pl.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki