Logo Przewdonik Katolicki

Widać go z daleka

Paweł Piwowarczyk
Fot.

Obok wielkiego centrum handlowego na południu Krakowa wyrasta nam od kilku lat Centrum Nie lękajcie się!. Poświęcenie kościoła górnego przy sanktuarium będzie ważnym etapem, który powoli wyznacza koniec prac przy budowie.

Obok wielkiego centrum handlowego na południu Krakowa wyrasta nam od kilku lat Centrum „Nie lękajcie się!”. Poświęcenie kościoła górnego przy sanktuarium będzie ważnym etapem, który powoli wyznacza koniec prac przy budowie.

 Do sanktuarium Jana Pawła II w Centrum „Nie lękajcie się!” przyjadą 23 czerwca kardynałowie i biskupi z całej Polski. Będą mieli także okazję dziękować Bogu za piękne jubileusze w służbie Panu.

Już wzniesione

Wkrótce minie pięć lat od czasu, gdy ruszyły pierwsze prace przy Centrum. Zainaugurował je kard. Stanisław Dziwisz. Mówił wtedy: „Wznosimy to dzieło, by utrwalić dziedzictwo myśli i nauczania, posługi pasterskiej i świętości życia Sługi Bożego, który przez 27 lat był Piotrem naszych czasów. Pragniemy to dziedzictwo upowszechniać i twórczo rozwijać. Wznosimy to dzieło z obowiązku i potrzeby serca, by wyrazić wdzięczność Janowi Pawłowi II za to wszystko, co wniósł w dzieje narodu polskiego, w życie Kościoła w naszej Ojczyźnie i na całym świecie”. Słowa te padły w 2008 r. Po kilku latach na własne oczy możemy zobaczyć, że dzieło „wzniosło” się ponad nami. Na południu Krakowa na terenie „Białych Mórz” obiekty są widoczne już z „zakopianki”. Nie sposób ich nie zauważyć, robiąc zakupy w wielkim centrum handlowym mieszczącym się na długim odcinku przy tej znanej trasie do Zakopanego. W koncepcji architektonicznej twórcy Centrum opisują je jako miasto położone na górze.

W stronę Miłosierdzia

Centrum rozplanowane zostało wokół placu, który otwarty będzie w kierunku sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Kompleks budynków podporządkowany jest architektonicznie świątyni i zabudowom sanktuarium. Symboliczny wymiar ma położenie Centrum, które wskazuje na Miłosierdzie Boże. Kompleks budynków Centrum odczytywać należy jako „świątynię” – Małe Błonia przed placem stanowią rodzaj nawy tej „świątyni”, sam plac to „prezbiterium”, a budynek kaplicy Jana Pawła II stanowi symboliczne „tabernakulum”. Wokół placu znalazły się budynki pełniące funkcje odpowiadające czterem wartościom przypominającym nauczanie Jana Pawła II: fides – wiara (muzeum), ratio – rozum (centrum konferencyjne), veritas – prawda (Instytut Jana Pawła II), caritas – miłość (centrum szkolenia wolontariatu). Wieża nad prezbiterium kaplicy jest syntezą wszystkich wymienionych zwieńczeń – symbolicznie ukazuje związek tych przesłań z osobą papieża. Nieprzypadkowe jest rozmieszczenie budynków. Obok zabudowań hotelowych (położonych od strony centrum handlowego) pielgrzymi przechodzić będą w miejsca wymagające ciszy i skupienia, czyli do Centrum Rekolekcyjnego. Na obszarze „Białych Mórz” będzie pozostawiona metalowa kładka (dawny most technologiczny), która przypomni o pracy Karola Wojtyły w fabryce.

Poświęcenie kościoła, początki muzeum

Wszystko zaplanowano w taki sposób, aby swoje miejsce znaleźli tutaj zarówno ci poszukujący modlitwy, wyciszenia, jak i chętni do pomocy innym. To miejsce dla ludzi nauki, ale zarazem dla zwykłych turystów, którzy przebywając w tym miejscu, odczuwając jego atmosferę, zapragną żyć tym, czego nauczał papież. Pod koniec czerwca wejdziemy w nowy etap, który zbliża do połączenia wszystkich elementów Centrum w spójną całość. W czasie uroczystości poświęcony będzie kościół górny. Ma on kształt ośmioboku. Drzwi wejściowe do świątyni mają przypominać te, które prowadzą do katedry w Weronie. Głównym motywem zdobiącym je będzie wizerunek św. Piotra przekazującego klucze Janowi Pawłowi II. Po Eucharystii zostanie poświęcona także tymczasowa ekspozycja Muzeum Jana Pawła II. Na razie umiejscowiona zostanie w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, który znajduje się na terenie Centrum. Na wystawie będzie można oglądać pamiątki i osobiste przedmioty Ojca Świętego.

Wznoszone nie tylko mury

Choć cały czas mówi się o budowie Centrum, to tak naprawdę wymiar niematerialny jest już mocno osadzony. Centrum „Nie lękajcie się!” zostało powołane przez kard. Dziwisza w czerwcu 2006 r. Od tego czasu rozwinęło się jego działanie w wielu dziedzinach. Głównym celem jest zainicjowanie ruchu „żywej pamięci” Ojca Świętego Jana Pawła II. W tym celu od lat animowane są liczne działania duszpasterskie, których nie sposób już wszystkich wymienić. Przede wszystkim inicjatywy modlitewne – procesje światła, czuwania. W sanktuarium Jana Pawła II gromadzi się coraz więcej wspólnot, odprawiane są specjalne Msze św. dla dzieci. Przybywają tu liczne pielgrzymki, przemierzając trasę pieszo spod sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Do Centrum trafiły w 2011 r. relikwie Jana Pawła II, m.in. krew pobrana papieżowi podczas jednego z ostatnich badań w klinice Gemelli. W Centrum oprócz kościoła znajdują się Instytut Jana Pawła II oraz Centrum Wolontariatu, w którym prowadzone są m.in. szkolenia i seminaria skierowane do koordynatorów oraz liderów zespołów wolontariackich, a także samych wolontariuszy. Co w dalszych planach? Multimedialne muzeum, dom rekolekcyjny, centrum konferencyjne, dom pielgrzyma i park medytacyjno-rekreacyjny – wszystko to ma sprawić, by było to centrum żywej pamięci o Janie Pawle II.

Wielowymiarowe świętowanie

Poświęcenie kościoła w Centrum „Nie lękajcie się!” będzie okazją do świętowania jubileuszy. 50-lecie święceń kapłańskich będzie obchodził kard. Stanisław Dziwisz. Wraz z metropolitą krakowskim jubileusz 50-lecia kapłaństwa będą także świętować bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, i bp Jan Zając, kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Jubileusze ćwierćwiecza sakry biskupiej będą obchodzili kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń, a bp Grzegorz Ryś – 25-lecie święceń kapłańskich. Metropolita zaprasza wszystkich to wspólnego świętowania. Eucharystia sprawowana o godz. 10 będzie miała zatem dla naszych pasterzy wyjątkowy charakter. A po duchowej uczcie – piknik rodzinny. Odbędzie się on na terenie „Białych Mórz” w godz. od 12 do 18 i nawiąże do Małopolskich Dni Jana Pawła II. Zaplanowano koncerty, pokazy służb mundurowych, gry dla dzieci i dorosłych oraz wiele innych atrakcji.

 


WARTO WIEDZIEĆ

W sanktuarium Jana Pawła II na terenie Centrum „Nie lękajcie się!” pielgrzymi mogą uzyskać odpust zupełny m.in. w dniu patrona, 22 października, i raz w roku podczas pielgrzymki do tego miejsca, zgodnie z kościelnymi wymogami pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, przyjęcie Komunii św., wykluczenie wszelkiego przywiązania do grzechu oraz dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego). Przywilej ten wynika z dekretu, w którym kard. Dziwisz napisał: „Jako szczególne miejsce kultu i uzyskiwania Bożych łask za wstawiennictwem Błogosławionego Jana Pawła II cieszy się przywilejem uzyskania odpustu zupełnego przez wiernych”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki