Logo Przewdonik Katolicki

Podnieście głowy, zobaczcie cel waszej drogi

s. Dominika Jemielniak ZSNM
Fot.

Radziejów od Lichenia dzieli odległość 38 km. Drogę tę przebyło w pierwszej pieszej pielgrzymce 79 członków Franciszkańskiej Grupy Pokój i Dobro. Wyruszyliśmy w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, rano, 18 maja, z dziedzińca klasztoru Ojców Franciszkanów w Radziejowie. Naszym przewodnikiem duchowym był o. proboszcz Mariusz Kapczyński OFMConv.

Radziejów

Radziejów od Lichenia dzieli odległość 38 km. Drogę tę przebyło w pierwszej pieszej pielgrzymce 79 członków Franciszkańskiej Grupy „Pokój i Dobro”. Wyruszyliśmy w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, rano, 18 maja, z dziedzińca klasztoru Ojców Franciszkanów w Radziejowie. Naszym przewodnikiem duchowym był o. proboszcz Mariusz Kapczyński OFMConv.

W drodze – modlitwy i pieśni. Na postojach – gościnne przyjęcie. W Piotrowie Kujawskim także obfitym śniadaniem przygotowanym przez Wspólnotę Maryjną. Przystanek w szkole w Nowej Wsi pozwolił odpocząć przed najdłuższym etapem pielgrzymki.

W poczuciu wspólnoty, przy pięknej pogodzie, szliśmy dalej, rozważając słowa z Listu św. Pawła do Koryntianin „Jesteście świątynią Boga i Duch Święty w was mieszka” (por. 1 Kor 3, 16). Wspólna modlitwa, wspólny trud i cel pielgrzymowania sprawiły, że doświadczyliśmy jedności, której źródłem jest Duch Święty. Po przybyciu do sanktuarium pokłoniliśmy się Matce Bożej w znaku Jej cudownego obrazu.  Podczas Eucharystii był wśród nas Jezus. Stanął pośrodku i rzekł: „Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam” (J 20, 21). Oby tchnienie Zbawiciela napełniło nasze serca i rozpaliło w nich ogień Bożej miłości.
Ewa Antos

Warząchewka Polska           

Z okazji rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II uczniowie, dyrekcja i grono pedagogiczne Katolickiej Szkoły i Gimnazjum SPSK w Warząchewce Polskiej zorganizowali Bieg Papieski pod hasłem „Trwajcie mocni w wierze”. Odbył się 13 maja, w dniu rocznic objawień fatimskich i zamachu na Jana Pawła II. W wystąpieniu na rozpoczęcie biegu dyrektorka Ewa Kwasek zaakcentowała zbieżność obydwu wydarzeń i odniosła się do kultu, jaki Ojciec Święty żywił do Matki Bożej Fatimskiej.

Trasa biegu wiodła szkolną ścieżką przyrodniczo-ekologiczną, położoną na terenie Leśnictwa Wikaryjskiego, w okolicach Pińczaty i Warząchewki Polskiej. W zawodach uczestniczyli nasi uczniowie i drużyny szkół podstawowych, oddziałów integracyjnych i gimnazjów: z Wólki Czepowej, Kruszyna, Smólnika, Modzerowa, Nakonowa i Włocławka (GP nr 2 i GP nr 14). Każdy ze 102 zawodników miał okazję wykazania się sprawnością fizyczną i wiedzą (sprawdzaną na trasie) na temat życia, pontyfikatu bł. Jana Pawła II i jego twórczości.

W dalszym programie obchodów odbyły się występy. Uczniowie śpiewali pieśni do Matki Bożej, deklamowali poezję Karola Wojtyły. Wspólnie zaśpiewaliśmy Barkę. Później zebraliśmy się przy ognisku, by lepiej się poznać, porozmawiać, piec kiełbaski. Na zakończenie spotkania dyrektorka Ewa Kwasek wręczyła zwycięzcom Biegu Papieskiego puchary i dyplomy. Pozostali zawodnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

Jakie pożytki wynikają z organizowania biegów papieskich? Ograniczę się do najistotniejszych. Z pewnością służą zachowaniu pamięci o Janie Pawle II i krzewieniu wartości, którym hołdował, a także przybliżają jego nauczanie. Ponadto przyczyniają się do integracji oraz pobudzania aktywności dzieci i młodzieży, służą promocji talentów i zdrowego trybu życia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki