Logo Przewdonik Katolicki

Na łyżwy z dzieckiem

PK
Fot.

Łyżwiarstwo to sport nie tylko dla dorosłych. Na lodowisko można też zabrać dziecko i to nawet kilkuletnie.

Łyżwiarstwo poprawia koordynację ruchów oraz kształtuje sylwetkę. Nie trzeba od razu robić piruetów, spirali śmierci czy skakać lutza, aby przekonać się, że sport ten daje dużo radości. Należy jednak samemu umieć jeździć na łyżwach, jeśli chce się tej umiejętności nauczyć własne dziecko. Warto bowiem pamiętać, że jest to dyscyplina stosunkowo niebezpieczna, bo urazowa.

 

Pierwsze łyżwy

Zdaniem instruktorów optymalny wiek na rozpoczęcie nauki jazdy na łyżwach to 4–5 lat. Dziecko umie już utrzymać równowagę na drodze i pewnie chodzi. Nie należy jednak zmuszać malucha do włożenia łyżew i przebywania na lodowisku, jeśli widzimy, że się ono boi i nie czuje się pewnie. Nie warto też od razu kupować mu figurówek. Na początku można zainwestować w łyżwy saneczkowe dla dziecka, mocowane do butów za pomocą rzepów czy pasków. Dziecko, stojąc w takich łyżwach na lodzie, będzie się czuło pewniej. Trzeba się też liczyć z tym, że syn czy córka w ogóle nie będą zainteresowani takim sportem, chociaż my nie wyobrażamy sobie zimy bez lodowiska.

  

Ochrona i czas

Doskonałą formą nauki przez zabawę jest wspólna jazda maluszka „w środku” z obojgiem rodziców – każde trzyma go za rękę. Wówczas i mama, i tata mają nad nim kontrolę, a dziecko czuje się bezpieczne. Oprócz spraw związanych typowo z techniką jazdy pamiętaj, aby przekazać dziecku podstawowe zasady łyżwiarskiego savoir-vivre’u: nie przepychać się, przepuścić tych, którzy jadą szybciej, oraz nie skręcać gwałtownie, gdyż może to grozić wypadkiem.

Zanim włożymy dziecku łyżwy na nogi, trzeba też zabezpieczyć jego kolana i głowę. Upadki na łyżwach są bolesne. Nic lepiej nie ochroni głowy niż kask, a kolan – ochraniacze.

I pamiętajmy, aby dobrze nauczyć się jazdy na łyżwach, potrzeba czasu. Dziecko też go wymaga.

 

niñoKomentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki