Logo Przewdonik Katolicki

Ślub kościelny warunkiem przyjmowania innych sakramentów

ks. Jan Glapiak
Fot.

Jestem na rencie po mężu. Półtora roku temu poznałam mężczyznę, z którym chciałabym ułożyć dalsze życie. Jest wdowcem i z poprzednią żoną miał ślub kościelny. Teraz jednak na takim ślubie mu nie zależy. Nie chodzi także do kościoła. Ja chcę zaś mieć możliwość przyjmowania sakramentów świętych. Czy jest jakiś sposób, żebyśmy byli razem? Czy przysięga złożona w Kościele bez udziału księdza, ale przy świadkach jest ważna?

 

                                                                                                                      Katarzyna    
 
Odpowiedź rozpocznę od ostatniego pytania. W zwykłych warunkach, a w takich Pani żyje, do ważności związku małżeńskiego potrzebne jest wzajemne przyrzeczenie małżeńskie złożone w obecności kapłana i dwóch świadków (por. kan. 1108 KPK). Tylko tak zawarte małżeństwo daje możliwość przystępowania przez Panią do sakramentów pojednania i Komunii św.
W sytuacji Pani jako wdowy węzeł małżeński już nie istnieje (przyrzeczenia małżeńskie obowiązują do śmierci). W takiej samej sytuacji jest poznany przez Panią mężczyzna, także wdowiec. Dlatego nie ma prawnej przeszkody do zawarcia przez Was małżeństwa w Kościele.
Problem niewiary albo niepraktykowania jej przez jedną ze stron pragnących zawrzeć małżeństwo kościelne nie jest niepokonalną przeszkodą. Kościół, choć niechętnie, to jednak pod pewnymi warunkami (pisałem o tym w innym artykule) zgadza się na ślub z osobą ochrzczoną, a obecnie deklarującą się jako niewierząca albo niepraktykująca. Chodzi tu o duchowe dobro tej strony, która jest wierząca i która po zawarciu związku małżeńskiego dalej pragnie w pełni praktykować swoją wiarę.
Zatem, jeśli poznany przez Panią mężczyzna rzeczywiście Panią kocha i szanuje, powinien zdobyć się na zawarcie małżeństwa kościelnego chociażby tylko dla Pani dobra. Mogłaby to być ceremonia w swej najskromniejszej formie: tylko przed księdzem i dwoma świadkami. W ten sposób będą uszanowane poglądy obu stron zawierających małżeństwo.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki