Logo Przewdonik Katolicki

Relikwie bł. Jana Pawła II w katedrze

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Pielgrzymował do Gniezna dwukrotnie w 1979 i 1997 roku. Teraz pozostanie na stałe, w znaku swoich relikwii, w katedralnej kaplicy św. Stanisława.

Pielgrzymował do Gniezna dwukrotnie – w 1979 i 1997 roku. Teraz pozostanie na stałe, w znaku swoich relikwii, w katedralnej kaplicy św. Stanisława.  

 
Uroczyste umieszczenie relikwii papieża w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie odbyło się 22 października. Datę wybrano nieprzypadkowo. Tego właśnie dnia Kościół powszechny po raz drugi obchodził liturgiczne wspomnienie błogosławionego papieża. W dniu tym przypadała również 34. rocznica inauguracji jego pontyfikatu. Nieprzypadkowe i symboliczne jest także miejsce złożenia relikwii. Jak mówił w homilii Mszy św. prymas Polski abp Józef Kowalczyk, oto ten, który przygotowywał się do kapłaństwa, wpatrując się we wzór św. Stanisława, ten, który przyjął sakrament święceń w katedrze kryjącej jego relikwie, ten, który był kapłanem diecezji krakowskiej, a w końcu następcą św. Stanisława na stolicy biskupiej w Krakowie, teraz będzie odbierał cześć wiernych w kaplicy dedykowanej krakowskiemu męczennikowi.
 
Dar i zobowiązanie
Uroczystość zgromadziła licznych wiernych oraz duchowieństwo z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Obecni byli także: prymas senior kard. Józef Glemp, biskup senior Bogdan Wojtuś, wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej ks. kanonik Krzysztof Wętkowski, kanonicy Kapituły Prymasowskiej, osoby życia konsekrowanego, gnieźnieńscy parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych władz, a także osoby zaangażowane w odnowienie kaplicy św. Stanisława i przygotowanie relikwiarza dla relikwii bł. Jana Pawła II. W liturgii uczestniczyły również poczty sztandarowe i delegacje szkół noszących imię bł. Jana Pawła II z: Żydowa, Pyzdr, Orzechowa, Wilczyna, Gizałek, Zasutowa, Wrześni, Prusiec i Popowa Kościelnego. Dziękując wszystkim za wspólną modlitwę, prymas podkreślił, że dar obecności papieża Polaka w znaku jego relikwii jest szczególnym zobowiązaniem do bycia wiernymi dziedzictwu, jakie nam pozostawił. – Chcemy je nie tylko ze czcią przechowywać, ale nade wszystko coraz lepiej poznawać, pomnażać, wprowadzać w nasze życie i przekazywać następnym pokoleniom Polaków i Europejczyków – mówił prymas.
 
Symboliczna oprawa
Katedra gnieźnieńska – a przez nią całe Gniezno – otrzymała relikwie krwi bł. Jana Pawła II w kwietniu tego roku. Ich uroczystego przekazania dokonał podczas odpustu św. Wojciecha metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Relikwie umieszczone są w srebrnym relikwiarzu przedstawiającym postać bł. Jana Pawła II, który wspiera się na krzyżu papieskim i symbolicznie przechodzi przez łuk tęczowy, który mieni się barwami flag narodów słowiańskich, w imieniu których i do których papież przemawiał na Wzgórzu Lecha 3 czerwca 1979 r. Również w kaplicy nie brakuje odniesień do papieskich pielgrzymek do Gniezna. Upamiętniającą je tablicę umieszczono pod nowym witrażem, na którym widnieją postaci: Matki Bożej Częstochowskiej, św. Wojciecha i św. Stanisława, a także zarys klasztoru jasnogórskiego, katedry gnieźnieńskiej i katedry na Wawelu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki