Logo Przewdonik Katolicki

Patron wobec Boga

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Ponad trzysta ośrodków miejskich w Polsce nosi tytuł miast papieskich. Ale na palcach jednej ręki można policzyć takie, które obrały Jana Pawła II za swojego patrona. Teraz do ich grona dołączył także 60-tysięczny Bełchatów.

Ponad trzysta ośrodków miejskich w Polsce nosi tytuł „miast papieskich”. Ale na palcach jednej ręki można policzyć takie, które obrały Jana Pawła II za swojego patrona. Teraz do ich grona dołączył także 60-tysięczny Bełchatów.

 

Patronat Jana Pawła II to coś o wiele więcej niż tylko nadanie papieskiej nazwy dla kolejnej ulicy czy placu. Taki akt oznacza bowiem bezpośrednie zawierzenie miasta wstawiennictwu błogosławionego papieża Polaka, ale także – a może przede wszystkim – wyrażenie woli postępowania w życiu społecznym zgodnie z normami jego nauczania.

 

Powrót do Wadowic

Najpierw miejsce najbardziej oczywiste. Od tego roku bł. Jan Paweł II patronuje swojemu rodzinnemu miastu – Wadowicom. Władze miasta nad Skawą z inicjatywy burmistrz Ewy Filipiak i za zgodą rady miejskiej wystąpiły w ubiegłym roku do Stolicy Apostolskiej z prośbą o zgodę na nadanie miastu patrona w osobie papieża Polaka. Starania trwały kilka miesięcy i uwieńczone zostały podpisaniem przez Benedykta XVI stosownego dekretu w tej sprawie.

Uroczyste przyjęcie patronatu bł. Jana Pawła II odbyło się w Wadowicach 18 maja, podczas uroczystości 92. urodzin Karola Wojtyły. Watykański dekret został wręczony władzom miasta przez  kard. Stanisława Dziwisza. „Jan Paweł II wraca z powrotem do tych Wadowic umiłowanych przez niego, aby strzec tego miasta, by zawsze było wierne Bogu. On w tej chwili przemawia innym językiem, a Wadowice powinny przemawiać już dzisiaj jego językiem, jego nauczaniem. Powinny przemawiać całym dziedzictwem, które zostawił. (…) . Niech te Wadowice będą zawsze wierne i silne” – mówił wówczas metropolita krakowski.

Dzięki temu wydarzeniu kult Jana Pawła II w rodzinnym mieście zyskał zupełnie nowy

wymiar – tegoroczny ogólnopolski Dzień Papieski stał się bowiem jednocześnie dniem, w którym wadowiczanie rozpoczynają świętowanie Dni Patrona Miasta. Wbrew pozorom nie ograniczają się one tylko do jadania kultowych papieskich kremówek – w tym roku  

postawiono przede wszystkim na bogaty cykl imprez artystycznych, koncertów i przedstawień teatralnych – m.in. z niezwykłym monodramem Haliny Kwiatkowskiej pt. Wielki kolega Jan Paweł II,  w wykonaniu wieloletniej przyjaciółki Karola Wojtyła, grającej w raz z nim w sztukach teatralnych na scenie wadowickiego „Sokoła”, a także w słynnym Teatrze Rapsodycznym. Cały dochód ze wszystkich imprez odbywających się w Dniach Patrona został zaś przeznaczony na budowę żywego pomnika wdzięczności za Jana Pawła II, jakim ma stać się Dom Pielęgnacyjny Stowarzyszenia im. dr Edmunda Wojtyły w Wadowicach.

 

Duchowy punkt odniesienia
Wbrew pozorom jednak to wcale nie Wadowice stały się pierwszym miastem, które uzyskało papieski patronat. Zaledwie kilka dni wcześniej, 8 maja br., takiego samego zaszczytu dostąpiła dolnośląska Świdnica. Tutaj również o nadanie patronatu Jana Pawła II zabiegały władze miejskie, a ich starania wsparł biskup świdnicki Ignacy Dec. „To doniosły moment. Wierzymy, że jak mamy imiona, które mają swoich patronów, to próbujemy ich naśladować. Próbujemy te rysy rzeźbić w naszej osobie. Ważni są również patroni wspólnot, narodów i miast” – stwierdził bp Dec.
Dzień ogłoszenia patronatu Jana Pawła II został uznany za jedno z najważniejszych  wydarzeń w historii Świdnicy. Po uroczystej sesji rady miejskiej ulicami miasta przeszła procesja z relikwiami św. Stanisława i bł. Jana Pawła II do katedry świdnickiej. Decyzję Stolicy Apostolskiej o nadaniu patronatu odczytał nuncjusz apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore. A na zakończenie uroczystości, na świdnickim rynku odsłonięto nietypowy portret Jana Pawła II, utworzony z ponad 720 zdjęć mieszkańców miasta.
Trzecim w kolejności miastem, które otrzymało patronat Jana Pawła II, są Oborniki Wielkopolskie. Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w tej sprawie odczytał 26 czerwca metropolita poznański abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. sprawowanej na rynku miejskim. „Jestem przekonany, że to wydarzenie pozytywnie wpłynie na losy tego miasta i gminy, albowiem nadanie Obornikom patronatu błogosławionego jest znakiem tego, że wierzymy w jego wstawiennictwo i rozpoznajemy w nim naszego orędownika przed Bogiem” – stwierdził metropolita poznański. Abp Gądecki podkreślił również, że w momencie gdy miasto obiera takiego patrona, stwarza tym samym dla swoich obywateli „silny duchowy punkt odniesienia”.
Najważniejszym akcentem uroczystości patronalnych stało się wprowadzenie do obornickiego kościoła farnego pw. NMP Wniebowziętej relikwii krwi Jana Pawła II, przekazanej dla miasta przez kard. Stanisława Dziwisza. Burmistrz miasta Tomasz Szrama zapowiedział, że relikwie będą odtąd stanowiły „widomy znak obecności” papieża Polaka w Obornikach. „To dla nas honor, ale i ogromne zobowiązanie, by wypełnić codzienność treścią nauk Ojca Świętego” – zaznaczył burmistrz. Ma to także swój konkretny wymiar: w Obornikach Wlkp., podobnie jak w Wadowicach, rusza właśnie budowa hospicjum im. bł. Jana Pawła II, które ma stać się pomnikiem patronatu papieża nad miastem i całą gminą.
 
W intencji bełchatowian
W Bełchatowie pod petycją w sprawie przyznania patronatu Jana Pawła II nad miastem, zainicjowaną przez lokalny Oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, podpisało się ponad 1,5 tys. wiernych. Apel poparły władze miasta, argumentując to m. in. faktem, że Jan Paweł II jest od 2003 r. Honorowym Obywatelem Bełchatowa. Na początku października przyszła z Watykanu pozytywna odpowiedź. Uroczystość nadania patronatu Jana Pawła II odbyła się 21 października, jako kulminacja trwających przez tydzień bełchatowskich Dni Papieskich. W ich ramach odbywały się liczne imprezy kulturalne i religijne – m.in. projekcja głośnego filmu Świadectwo na motywach książki kard. Dziwisza, wystawa fotograficzna Błogosławiony Jan Paweł II zawsze z nami, codzienny wieczorny Apel Jasnogórski oraz odsłonięcie popiersia błogosławionego Jana Pawła II, przekazanego mieszańcom Bełchatowa przez węgierskie miasto partnerskie Csongrád.
Główne uroczystości zapoczątkowała nadzwyczajna sesja rady miejskiej, a następnie Msza św. polowa w intencji bełchatowian przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II.
Podczas nabożeństwa metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski ogłosił decyzję papieża o nadaniu miastu patronatu Jan Pawła II. Przypominając w homilii niezwykłość postaci polskiego papieża, abp Jędraszewski mówił: „Mamy szczególny obowiązek nie tylko pamiętać o nim, ale na serio i do końca brać te słowa, które kierował do nas. A czynił to po to, by człowiek, każdy i każda z nas, byli bardziej człowiekiem. Nie zrozumie się człowieka i nie pojmie się tego, co znaczy być bardziej człowiekiem, bez Jezusa Chrystusa”.
Po zakończeniu liturgii do kościoła farnego pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wprowadzone zostały relikwie pierwszego stopnia bł. Jana Pawła II.
Ustanowienie papieża Polaka patronem Bełchatowa jest więc uwieńczeniem kilkuletnich wysiłków mieszkańców, starających się przekuć papieskie dziedzictwo w codzienne życie miasta. Jego widocznym elementem jest skwer Jana Pawła II – miejsce, gdzie rośnie Dąb Papieski i znajduje się pamiątkowa otwarta Księga Papieska, a od teraz także popiersie papieża wykonane przez węgierskich artystów – który ma stać się centrum życia duchowego miasta. Jeszcze ważniejsze są jednak praktyczne czyny. W tym roku bełchatowski magistrat zdecydował się np. na wprowadzenie programu „Bełchatowska karta „Rodzina 3+”. Wszyscy posiadacze karty – a więc rodziny z co najmniej trojgiem dzieci – mogą liczyć na zniżki m.in. do kina, na komunikację miejską, imprezy organizowane przez Miejskie Centrum Kultury czy mecze piłkarskie ekstraklasowej drużyny PGE GKS Bełchatów. Do programu sukcesywnie zapraszane są cały czas kolejne instytucje publiczne i prywatne firmy. W taki właśnie sposób Bełchatów realizuje hasło tegorocznego Dnia Papieskiego: „Jan Paweł II – Papież Rodziny”.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki