Logo Przewdonik Katolicki

Różaniec wyrazem wiary bł. Bartłomieja Longo

ks. Jan Glapiak
Fot.

Kim był bł. Bartłomiej Longo, że bł. Jan Paweł II aż kilka razy go wymienił w liście apostolskimRosarium Virginis Mariae(O Różańcu świętym) i aż dwa razy nawiedził sanktuarium z tym błogosławionym związane?

Kim był bł. Bartłomiej Longo, że bł. Jan Paweł II aż kilka razy go wymienił w liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae (O Różańcu świętym) i aż dwa razy nawiedził sanktuarium z tym błogosławionym związane?

 

Oto odpowiedź Ojca Świętego: „Szczególny zaś charyzmat, jako prawdziwy apostoł Różańca, miał bł. Bartłomiej Longo. Jego droga świętości oparta była na natchnieniu, jakie usłyszał w głębi serca: «Kto szerzy Różaniec, ten jest ocalony!». Na tej podstawie czuł się powołany do zbudowania w Pompei świątyni pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej na tle ruin starożytnego miasta, do którego zaledwie zdążyła dotrzeć nauka chrześcijańska, zanim zostało pochłonięte w 79 r. przez erupcję Wezuwiusza, a które po wiekach wyłoniło się ze swych prochów, dając świadectwo o światłach i cieniach cywilizacji klasycznej. Przez całe swoje dzieło, a zwłaszcza przez «Piętnaście Sobót», bł. Bartłomiej Longo rozwinął chrystologicznego i kontemplacyjnego ducha Różańca, znajdując mocną zachętę i oparcie u Leona XIII, «Papieża Różańca»”(RVM 8). 

 

Pełne teksty artykułów "Przewodnika Katolickiego" w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki