Logo Przewdonik Katolicki

Jesienne prace w ogrodzie

Szymon Puchalski
Fot.

Jesień to czas intensywnych prac w ogrodach. Jeśli chcemy mieć ładny ogród na wiosnę, trzeba o tym pomyśleć już teraz. Jakie prace należy wykonać?

 

Czas porządków

Po zebraniu wszystkich owoców i warzyw można uporządkować grządki, przekopać na nich ziemię i wysypać nawóz. Jesień to pora opadania liści. Warto je na bieżąco zgrabiać szczególnie z trawnika, gdyż gnijące liście mogą go uszkodzić. Zgrabione liście najlepiej wrzucić do kompostownika, uzyskamy wówczas wartościową ziemię. Złym pomysłem jest palenie liści – można za to dostać mandat nawet w wysokości 500 zł. Jesienią przycinamy trawnik po raz ostatni (nie krócej niż 5 cm).

 

Przygotowanie do zimy

Przygotowania do zimy warto rozpocząć od pochowania wszelkich sprzętów ogrodowych. Krzesła czy stoliki bardzo się zniszczą pod śniegiem, warto więc schować je pod dach. Nie zapomnijmy o sprzętach wodnych. Pompy w oczkach wodnych i fontannach musimy wyłączyć i spuścić z nich wodę. Rybki w oczku wodnym mogą pozostać na zimę tylko w głębokich zbiornikach (więcej niż 1 m głębokości). W innych przypadkach należy je wyłowić i zabrać do akwarium w cieplejszym miejscu. Pamiętajmy również o  wężach ogrodowych i kranie. Wąż schowajmy,odłączmy dopływ wody i pozostawmy kran otwarty – by zamarzająca woda nie rozsadziła rur. 

 

Wiosna tuż-tuż

Jesień to najlepszy czas na przesadzanie drzew i krzewów. Możemy wykorzystać ten okres na wsadzenie nowych roślin lub przeorganizowanie naszego ogrodu. To także czas wysadzania kwiatów cebulkowych, które kwitną wczesną wiosną. Jeśli lubimy krokusy, hiacynty czy popularne tulipany, musimy o tym pomyśleć właśnie teraz.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki