Logo Przewdonik Katolicki

Trzecia tajemnica fatimska

Ks. Krzysztof Różański
Fot.

Czy tekst trzeciej tajemnicy fatimskiej, który można teraz znaleźć w internecie, jest tą tajemnicą podaną do publicznej wiadomości, czy są to może kolejne wymysły dziennikarskie, a trzecia tajemnica fatimska nadal nie została ujawniona? Grażyna

Czy tekst trzeciej tajemnicy fatimskiej, który można teraz znaleźć w internecie, jest tą tajemnicą podaną do publicznej wiadomości, czy są to może kolejne wymysły dziennikarskie, a trzecia tajemnica fatimska nadal nie została ujawniona?  

Grażyna

 

W sieci zamieszczono miliony informacji: zarówno prawdziwych, jak i fałszywych. Odnośnie do Fatimy i objawień maryjnych, które się tam dokonały przed niemal wiekiem, jest zdaje się podobnie. Obok rzeczowych informacji na ten temat znaleźć można także wytwory ludzkiej fantazji, a może czasem i złej woli.

Objawienia Matki Bożej trojgu dzieciom: Hiacyncie i Franciszkowi Marto oraz Łucji dos Santos w portugalskiej Fatimie miały miejsce w okresie pomiędzy 13 maja a 13 października 1917 r. Podczas spotkania z dziećmi 13 lipca 1917 r. Maryja powierzyła im tzw. tajemnicę fatimską dotyczącą działalności zła, konieczności nawrócenia, pokuty za grzechy, mocy modlitwy różańcowej. Po rychłej śmierci Hiacynty i Franciszka (błogosławionych), Łucja stała się jedyną powierniczką orędzia fatimskiego. Dopiero po 27 latach s. Łucja, na usilną prośbę biskupa Leirii spisała treść tajemnicy. Zaznaczyła także, że na jej spisanie otrzymała „wskazówkę od nieba”. Sporządzona przez nią notatka po kolejnych latach dotarła do Watykanu, nie została jednak opublikowana. Po zamachu na życie Ojca Świętego Jana Pawła II notatki przeczytał powracający do zdrowia papież, jednak ich publikacja miała miejsce dopiero w roku Wielkiego Jubileuszu, w Fatimie, podczas beatyfikacji Hiacynty i Franciszka. Nie dokonało się to bez zgody s. Łucji. Na polecenie papieża Stolica Apostolska opublikowała treść tajemnicy wraz z komentarzem kard. Josepha Ratzingera. Treść tajemnicy to kolejne wezwanie do podjęcia pokuty za grzechy, a następnie wizja męczeństwa chrześcijan w XX w. oraz samego Ojca Świętego.

Zgodnie z oficjalną interpretacją, proroctwo fatimskie należy uznać za wypełnione (zamach z dnia 13 maja 1981 r.). Wezwanie do pokuty i modlitwy pozostaje jednak aktualne zawsze, a zwłaszcza w naszych czasach, gdy nasila się odstępstwo do Boga. 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki