Logo Przewdonik Katolicki

Dni Benedyktyńskie

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Mogilno przeżywało doroczne Dni Benedyktyńskie. W miniony weekend w mieście św. Benedykta odbyła się konferencja charyzmatyczna, a mogileński klasztor otworzył swoje podwoje dla dzieci i młodzieży.

 

 

 

 
Dni Benedyktyńskie zainaugurowała Msza św. sprawowana 11 lipca w pobenedyktyńskim kościele pw. św. Jana Apostoła pod przewodnictwem kard. Józefa Glempa. W homilii prymas senior wielokrotnie nawiązywał do życia i dzieła patrona Mogilna św. Benedykta z Nursji. Jak mówił, ten żyjący u schyłku starożytności i progu wczesnego średniowiecza mnich przyczynił się wydatnie do odnowy moralnej ówczesnej Europy. – On postanowił ten pełen zawieruchy i zamętu, kończący się świat natchnąć ideą Ewangelii. W jego wielkim dziele opartym na zasadzie „módl się i pracuj”, człowiek odnajdował sens. Módl się, a więc uporządkuj swoje życie z sobą i z Bogiem. Nadto pracuj, żeby praca ciebie kształtowała i żebyś przez nią mógł służyć sobie i innym – mówił kard. Glemp. Przyznał również, że fundamentalne prawdy głoszone przez św. Benedykta są potrzebne także w dzisiejszym świecie. – I dziś zauważamy modę na różnorakie zmiany. Była już kolektywizacja, była dyktatura proletariatu, a teraz przychodzi dyktatura relatywizmu, jak ją nazwał papież Benedykt XVI. Nie ma stałych zasad. Wszystko zależy od naszego widzimisię. Nie potrzebne są małżeństwa, rodziny, wystarczy in vitro. Tu konieczny jest rozsądek, ewangeliczne ideały i prawdy głoszone odważnie przez św. Benedykta. One są potrzebne, by dokonywać zmian w dobrym kierunku – podkreślił kard. Glemp. Hierarcha poświęcił również nowy ołtarz posoborowy, którego surowa forma nawiązuje do estetyki sztuki romańskiej.
Specjalny program w ramach Dni Benedyktyńskich przygotowano dla najmłodszych i tych nieco starszych. Młodzież miała okazję posmakować mniszego życia, spędzając jeden dzień w klasztorze w rytmie benedyktyńskiej zasady ora et labora. Dzieci z kolei zaproszono do odkrywania sekretów klasztoru. Z propozycji tej skorzystało ponad stu chętnych. W ramach Dni Benedyktyńskich w Mogilnie odbyła się także konferencja charyzmatyczna z udziałem Myrny Nazzour – jednej z największych współczesnych mistyczek. W niedzielne południe Syryjka z Damaszku uczestniczyła w Mszy św. sprawowanej na mogileńskim Rynku pod przewodnictwem bp. Wojciecha Polaka. Później, wspólnie z proboszczem goszczącej ją parafii pw. św. Jana Apostoła ks. Andrzejem Panasiukiem, prowadziła rozważania podczas Drogi Krzyżowej, która w strugach ulewnego deszczu przeszła ulicami Mogilna. W czasie nabożeństwa niesiono ogromny krzyż misyjny, który podczas Eucharystii poświęcił bp Wojciech Polak.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki