Logo Przewdonik Katolicki

Więcej niż uczucia

ks. Artur Stopka
Fot.

Popularna jakiś czas temu piosenkarka i celebrytka została prawomocnie skazana na 5 tys. zł grzywny za obrazę uczuć religijnych. Warszawski sąd okręgowy utrzymał wyrok sądu I instancji, wydany w styczniu br. Wtedy Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa, na wniosek prokuratury uznał, że 27-letnia piosenkarka jest winna przestępstwa obrazy uczuć religijnych dwóch osób, bo jej słowa były obiektywnie obraźliwe i działała z zamiarem wyśmiania i obrażenia.

Popularna jakiś czas temu piosenkarka i celebrytka została prawomocnie skazana na 5 tys. zł grzywny za obrazę uczuć religijnych. Warszawski sąd okręgowy utrzymał wyrok sądu I instancji, wydany w styczniu br. Wtedy Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa, na wniosek prokuratury uznał, że 27-letnia piosenkarka jest winna przestępstwa obrazy uczuć religijnych dwóch osób, bo jej słowa były „obiektywnie obraźliwe” i działała z zamiarem „wyśmiania i obrażenia”.

 

Trwoga i kpina

Gdyby wierzyć części aktywnych w naszym kraju mediów, z jedną codzienną gazetą na czele, w połowie czerwca doszło w Polsce do bezprecedensowej katastrofy społeczno-politycznej, a otwarcie 4 czerwca przez samego prezydenta RP Skweru Wolnego Słowa obok budynku na ulicy Mysiej, będącego siedzibą PRL-owskiego urzędu cenzury, nabiera zupełnie innego wymiaru. „Pora bić w dzwony na trwogę i mobilizować się w obronie wolności słowa. Nasze konstytucyjne prawa są zagrożone – do Polski wkroczyła cenzura religijna” – zaalarmował na łamach wspomnianego dziennika były naczelny polskiej edycji „Newsweeka”.

Wśród autorów całej serii dramatycznych tekstów poświęconych tej sprawie nie zabrakło głosu byłego premiera, a obecnie niezależnego senatora, kojarzonego w ostatnich latach głównie z puszczą białowieską. Ten pełniący aktualnie funkcję przewodniczącego senackiej Komisji Spraw Zagranicznych polityk odniósł się do prawomocnego wyroku i korzystając z pełni wolności słowa, napisał kpiąco: „Ten przeniesiony żywcem ze średniowiecza sąd mógł ją w końcu skazać na stos”. Uznał też, zapewne jako były minister sprawiedliwości i prokurator generalny, że „Sąd nie miał prawa zbyć milczeniem konfliktu wartości, który musiał rozstrzygnąć”.

 

Pełne teksty artykułów "Przewodnika Katolickiego" w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki