Logo Przewdonik Katolicki

400 lat temu przybyły do Polski

Justyna Sowa
Fot.

Całe swe życie spędzają za murami klasztornymi. Oddane są Bogu i modlitwie. Niewiele mówią. Żyją w całkowitym ubóstwie, rezygnując ze wszystkiego, co oferuje świat. Od 400 lat obecne są także w Polsce. Karmelitanki bose.

 

Mniszki nie prowadzą żadnej formy apostolstwa czynnego, żyjąc w myśl zasady św. Jana od Krzyża, który mówił, że odrobina czystej miłości więcej przynosi pożytku Kościołowi niż wszystkie inne dzieła razem wzięte. Oddają Bogu swą nieustanną modlitwę i cierpienia, wypraszając łaski dla Kościoła. Często także modlą się w konkretnych intencjach ludzi, którzy proszą o pomoc. Ich wkład w życie Kościoła jest nieoceniony, tym bardziej że ta działalność jest niemal całkowicie niewidoczna.

 

Dzień karmelitanki

Swój dzień siostry zaczynają o 5.10. Najwięcej czasu poświęcają na wspólne modlitwy, ale odmawiają także tzw. lectio divina, czyli indywidualne rozważanie Słowa Bożego w zaciszu własnej celi. Porozumiewają się rzadko i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Jedzą trzy skromne posiłki, pracują. Praca mniszek zawsze organizowana była tak, by nie zajmować myśli, które nieustannie mają być zwrócone ku Bogu. Wykonywały więc misterne rękodzieła, jak choćby haftowanie szat liturgicznych. Tak jest do dziś.

Najbardziej znanymi karmelitankami są św. Teresa od Dzieciątka Jezus, będąca najmłodszym doktorem Kościoła i patronką misji, św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein) oraz s. Łucja, której obok Hiacynty i Franciszka objawiła się Maryja w Fatimie.

 

Minęło już 400 lat

W 1612 r. do Polski przybyły trzy karmelitanki z Belgii w celu założenia pierwszego klasztoru. Tak też się stało. Powstał on w Krakowie, w pobliżu kościoła św. Marcina przy ul. Grodzkiej. Jeszcze tego samego roku do wspólnoty przystąpiły trzy kandydatki – Polki i tak zakon zaczął się systematycznie powiększać: były nowe powołania, więc zakładano nowe klasztory. W 1939 r. wspólnota zakonna na terenie Polski liczyła 106 karmelitanek.

W tym roku przypada więc 400 lat od momentu, kiedy to pierwsze siostry pojawiły się w Polsce i założyły klasztor. Główne obchody ogólnopolskiej rocznicy rozpoczęły się uroczystą Eucharystią sprawowaną 24 maja pod przewodnictwem przełożonego generalnego zakonu o. Saverio Canistrà OCD w klasztorze Karmelitanek w Krakowie.

 

Wystawa i sympozjum naukowe

W niedzielę 27 maja w Muzeum Archeologicznym w Krakowie otwarta zostanie wystawa pt. „Mam ja skarb, mam... Cztery wieki karmelitanek bosych w Polsce”. Przygotowała ją Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Archeologiczne. Będzie tam można zobaczyć eksponaty głównie z dwóch klasztorów krakowskich. Obok dzieł sztuki siostry pokażą także przedmioty użytku codziennego. – Celem wystawy jest przybliżenie szerokiemu odbiorcy życia i kultury karmelitańskiej, poprzez publiczne udostępnienie obiektów nieznanych i dotychczas nieopracowanych naukowo – mówi o. dr Włodzimierz Tochmański OCD, koordynator wystawy z ramienia Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych. Wystawa potrwa do 31 września.

Dzień później natomiast na Uniwersytecie Jagiellońskim odbędzie się ogólnopolskie sympozjum naukowe „Czterysta lat karmelitanek bosych w Polsce”. Prelegenci przybliżą spuściznę i wkład sióstr wniesiony przez te lata do kultury, historii i duchowości polskiej. Wstęp na sympozjum jest bezpłatny.

Jubileusz zakończą Eucharystie sprawowane w klasztorach karmelitańskich tego samego dnia – 26 maja 2013 r.

 


 

Wystawa „Mam ja skarb, mam... Cztery wieki karmelitanek bosych w Polsce”, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, 27 maja – 31 września 2012 r.

Sympozjum „Czterysta lat karmelitanek bosych w Polsce” Uniwersytet Jagielloński – Collegium Novum, 28 maja 2012 r. Szczegółowe informacje www.kid.edu.pl.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki