Mniszki nie prowadzą żadnej formy apostolstwa czynnego, żyjąc w myśl zasady św. Jana od Krzyża, który mówił, że odrobina czystej miłości więcej przynosi pożytku Kościołowi niż wszystkie inne dzieła razem wzięte. Oddają Bogu swą nieustanną modlitwę i cierpienia, wypraszając łaski dla Kościoła. Często także modlą się w konkretnych intencjach ludzi, którzy proszą o pomoc. Ich wkład w życie Kościoła jest nieoceniony, tym bardziej że ta działalność jest niemal całkowicie niewidoczna.
Dzień karmelitanki
Swój dzień siostry zaczynają o 5.10. Najwięcej czasu poświęcają na wspólne modlitwy, ale odmawiają także tzw. lectio divina, czyli indywidualne rozważanie Słowa Bożego w zaciszu własnej celi. Porozumiewają się rzadko i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Jedzą trzy skromne posiłki, pracują. Praca mniszek zawsze organizowana była tak, by nie zajmować myśli, które nieustannie mają być zwrócone ku Bogu. Wykonywały więc misterne rękodzieła, jak choćby haftowanie szat liturgicznych. Tak jest do dziś.
Najbardziej znanymi karmelitankami są św. Teresa od Dzieciątka Jezus, będąca najmłodszym doktorem Kościoła i patronką misji, św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein) oraz s. Łucja, której obok Hiacynty i Franciszka objawiła się Maryja w Fatimie.
Minęło już 400 lat
W 1612 r. do Polski przybyły trzy karmelitanki z Belgii w celu założenia pierwszego klasztoru. Tak też się stało. Powstał on w Krakowie, w pobliżu kościoła św. Marcina przy ul. Grodzkiej. Jeszcze tego samego roku do wspólnoty przystąpiły trzy kandydatki – Polki i tak zakon zaczął się systematycznie powiększać: były nowe powołania, więc zakładano nowe klasztory. W 1939 r. wspólnota zakonna na terenie Polski liczyła 106 karmelitanek.
W tym roku przypada więc 400 lat od momentu, kiedy to pierwsze siostry pojawiły się w Polsce i założyły klasztor. Główne obchody ogólnopolskiej rocznicy rozpoczęły się uroczystą Eucharystią sprawowaną 24 maja pod przewodnictwem przełożonego generalnego zakonu o. Saverio Canistrà OCD w klasztorze Karmelitanek w Krakowie.
Wystawa i sympozjum naukowe
W niedzielę 27 maja w Muzeum Archeologicznym w Krakowie otwarta zostanie wystawa pt. „Mam ja skarb, mam... Cztery wieki karmelitanek bosych w Polsce”. Przygotowała ją Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Archeologiczne. Będzie tam można zobaczyć eksponaty głównie z dwóch klasztorów krakowskich. Obok dzieł sztuki siostry pokażą także przedmioty użytku codziennego. – Celem wystawy jest przybliżenie szerokiemu odbiorcy życia i kultury karmelitańskiej, poprzez publiczne udostępnienie obiektów nieznanych i dotychczas nieopracowanych naukowo – mówi o. dr Włodzimierz Tochmański OCD, koordynator wystawy z ramienia Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych. Wystawa potrwa do 31 września.
Dzień później natomiast na Uniwersytecie Jagiellońskim odbędzie się ogólnopolskie sympozjum naukowe „Czterysta lat karmelitanek bosych w Polsce”. Prelegenci przybliżą spuściznę i wkład sióstr wniesiony przez te lata do kultury, historii i duchowości polskiej. Wstęp na sympozjum jest bezpłatny.
Jubileusz zakończą Eucharystie sprawowane w klasztorach karmelitańskich tego samego dnia – 26 maja 2013 r.
Wystawa „Mam ja skarb, mam... Cztery wieki karmelitanek bosych w Polsce”, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, 27 maja – 31 września 2012 r.
Sympozjum „Czterysta lat karmelitanek bosych w Polsce” Uniwersytet Jagielloński – Collegium Novum, 28 maja 2012 r. Szczegółowe informacje www.kid.edu.pl.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













