Logo Przewdonik Katolicki

Na drogach pasterskiej służby

Błażej Tobolski
Fot.

Dziękuję Panu Bogu za niezasłużony w żaden sposób dar kapłaństwa oraz biskupstwa mówił 25 marca w katedrze abp Stanisław Gądecki.

– Dziękuję Panu Bogu za niezasłużony w żaden sposób dar kapłaństwa oraz biskupstwa – mówił 25 marca w katedrze abp Stanisław Gądecki.

 

Tego dnia metropolita poznański przewodniczył uroczystej Eucharystii dziękczynnej koncelebrowanej m.in. przez biskupów pomocniczych, sprawowanej z okazji 20. rocznicy przyjęcia przez niego sakry biskupiej. Podczas liturgii za swojego pasterza modlili się również licznie zgromadzeni w katedrze kapłani, klerycy, siostry i bracia zakonni oraz wierni świeccy.

 

Czynem i prawdą

– Czcigodny Księże Arcybiskupie, pragniemy z serca dziękować tobie za to, że jesteś znakiem obecności Chrystusa. Za to, że czynem, wychodząc naprzeciw ludziom i ich problemom oraz prawdą, przez niestrudzone głoszenie Dobrej Nowiny, prowadzisz ludzi ku Chrystusowi i gromadzisz ich przy Jego stole – podkreślił bp Marek Jędraszewski, składając pasterzowi archidiecezji życzenia w imieniu wiernych. Przypomniał też, że połowę lat swojej dotychczasowej posługi pasterskiej abp Gądecki pracował w archidiecezji gnieźnieńskiej, a przez drugą „służył ludowi Bożemu archidiecezji poznańskiej”.

Z kolei bp Zdzisław Fortuniak w wygłoszonej homilii przywołał słowa biskupiego zawołania: „Czynem i prawdą”, zaczerpnięte z Pierwszego Listu św. Jana Apostoła, które obecny metropolita przyjął podczas udzielania mu sakry. – W liście tym czytamy: „Po tym rozpoznaliśmy miłość, że On, Syn Boży, oddał za nas swoje życie. My także powinniśmy oddać swoje życie za braci. (...) Dzieci, nie miłujmy słowem i językiem, lecz czynem i prawdą!”. Taki więc program przyjął ksiądz arcybiskup na drogi pasterskiej służby – zaznaczył bp Fortuniak, wzywając Ducha Świętego, by prowadził i wspierał naszego pasterza na tych drogach.

 

Proście za mnie Boga...

– Proście Boga o to, abym stojąc na czele diecezji, nad którą Chrystus powierzył mi pieczę, starał się urzeczywistniać wizerunek biskupa nakreślony przez św. Pawła, czyli abym stawał się coraz bardziej gościnnym, miłującym dobro, rozsądnym, sprawiedliwym, pobożnym, powściągliwym, przestrzegającym niezawodnej wykładni nauki – zachęcał abp Gądecki swoich archidiecezjan. Wyraził też nadzieję, że głębokie przemiany, jakich doświadcza obecnie społeczeństwo, staną się dla niego „nową okazją do głoszenia wyzwalającej prawdy Ewangelii, która przemienia i uwzniośla wszystkie ludzkie relacje”. – Proście Boga o to, bym czuwał nad tym, by mnie nie opanowała żądza podobania się ludziom, kiedy trzeba przenikać sprawy wewnętrzne oraz czuwać nad sprawami zewnętrznymi. Nie starał się o to, by powierzeni mi wierni bardziej miłowali mnie niż prawdę, aby miłość własna nie uczyniła mnie obcym wobec Stwórcy – mówił metropolita, wzywając do modlitwy w swojej intencji.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki