Logo Przewdonik Katolicki

Jak ryba w wodzie

PK
Fot.

Co rusz powstają nowe kompleksy sportowo-rekreacyjne z basenami. Pływanie nie tylko poprawia ogólną kondycję, ale również jest jedną z najzdrowszych form ruchu.

 

Właśnie zimą ta dyscyplina sportu jest szczególnie popularna. Bo choć latem uwielbiamy kąpać się w morzu czy jeziorze, to zamknięte w hali aquaparki bardziej mobilizują ludzi do podjęcia większego wysiłku. W swojej ofercie prócz zwykłych basenów sportowych mają przeważnie brodziki dla dzieci, zjeżdżalnie, jacuzzi, ale także rwące rzeki. Wbrew pozorom te ostatnie też czasem wymagają sporej pracy naszych mięśni, gdyż niejednokrotnie wydostanie się z takiego silnego prądu wody stanowi nie lada wyzwanie.

 

Technika

Rozróżniamy kilka technik pływania, które możemy dostosować nie tylko do naszych umiejętności, ale także potrzeb zdrowotnych. Jednym z najpopularniejszych stylów jest styl klasyczny - żabka. Najważniejsze, by pierwszy jej ruch wykonywać jak najwolniej, a następny, napędowy, wykonać bardzo energicznie. Takie pływanie rozwija mięśnie nóg oraz górnych partii tułowia.

Równie lubiany, ale już wymagający większych umiejętności jest kraul. Pływając tym stylem, można świetnie trenować swoją kondycję, gdyż szybkie i precyzyjne ruchy całego ciała w harmonii z odpowiednim oddechem stanowią duży wysiłek. Bardzo efektywnie pracują w tym wypadku mięśnie barkowe, ramion i nóg.

Chcąc wzmocnić muskulaturę wzdłuż całego kręgosłupa, można skupić się na stylu grzbietowym. Jest on uważany za najprostszy, ponieważ nie wymaga zanurzania twarzy w wodzie.

Dla kontrastu najtrudniejszym stylem jest styl motylkowy, a dokładniej delfin. Pływanie wymaga tu już umiejętności na wysokim poziomie. Właściwie wszystkie ruchy i oddech powinny być opanowane do perfekcji. Dobrze wykonując ruchy ciała, rozwijamy mięśnie barków oraz mięsień prosty brzucha.

 

Zdrowie

Regularne treningi na pływalni są wspaniałą receptą na zdrowie. Nie dość, że korzystnie wpływają na serce, to jeszcze pomagają w zrzuceniu wagi. Wysiłek na basenie, zarówno ten pływacki, jak i aquaaerobic, jest trzykrotnie większy niż na lądzie. Woda w porównaniu z powietrzem stawia silniejszy opór, dzięki czemu intensywniej pracują nasze mięśnie. Wspólna wyprawa do aquaparku to także świetny sposób na rodzinne spędzanie czasu.

ter

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki