Logo Przewdonik Katolicki

Odpust w Wielkanoc

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Tegoroczne uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha odbędą się w dniach 24-25 kwietnia, czyli w Wielkanoc.

 

 

Zmiana pierwotnego terminu wyznaczonego na 1 maja podyktowana jest przypadającymi w tym dniu uroczystościami beatyfikacyjnymi papieża Jana Pawła II. Ze względu na nie przesunięto datę obchodów świętowojciechowych tak, aby wierni mogli uczestniczyć i w jednych, i w drugich. – Tegoroczne uroczystości odpustowe będą miały w moim odczuciu szczególny charakter, odbędą się bowiem na tydzień przed beatyfikacją papieża Jana Pawła II, który, jeszcze jako arcybiskup metropolita krakowski, wielokrotnie w nich uczestniczył. Będziemy więc dziękować za zakończenie procesu beatyfikacyjnego papieża Polaka i za to, że spełniły się nasze marzenia o jego świętości – powiedział prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Zasadniczy przebieg uroczystości nie ulegnie zmianie. Odpust rozpocznie się w Niedzielę Wielkanocną (24 kwietnia) wieczorem I Nieszporami o św. Wojciechu. Po zakończeniu nabożeństwa z katedry gnieźnieńskiej wyruszy procesja z relikwiami męczennika, która tradycyjnie przejdzie ulicami miasta do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie odbędzie się całonocne czuwanie. W Poniedziałek Wielkanocny (25 kwietnia) srebrna trumienka z relikwiami męczennika zostanie na powrót przeniesiona w procesji na Wzgórze Lecha, gdzie na placu u stóp katedry sprawowana będzie uroczysta Suma odpustowa. Nie ma jeszcze potwierdzonych informacji, kto będzie jej przewodniczył, abp Józef Kowalczyk ma jednak nadzieję, że zaproszenie przyjmie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Podczas Mszy św. tradycyjnie wręczone zostaną księgi Pisma Świętego i krzyże misyjne. Pierwsze przekaże przedstawicielom młodzieży prymas Kowalczyk – po raz pierwszy w roli gospodarza miejsca. Drugie nałoży – również po raz pierwszy – jego następca na urzędzie nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Celestino Migliore. – Poprosiłem już o to abp. Migliore i ta piękna tradycja zapoczątkowana w czasie pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Gniezna będzie kontynuowana – poinformował abp Kowalczyk.

Uroczystości zakończą się tradycyjnie II Nieszporami o św. Wojciechu, którym przewodniczyć będzie najprawdopodobniej gnieźnieński biskup pomocniczy Bogdan Wojtuś, obchodzący w tym roku 50.rocznicę święceń kapłańskich. Ze względu na wyjątkowy termin uroczystości odpustowych nie odbędzie się doroczna pielgrzymka młodych do grobu św. Wojciecha. Młodzież biorąca w niej udział jest jednak na uroczystościach mile widziana, podobnie jak mieszkańcy Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej, których już dziś serdecznie zachęcamy do uczestnictwa.

 

 Gnieźnieńskie uroczystości świętowojciechowe należą do najstarszych i największych w Polsce. Pierwsze wzmianki na ich temat pochodzą z przełomu XII i XIII w. Zachowało się kilkanaście dokumentów z tego okresu noszących podpisy książąt wielkopolskich i tę samą datę – 23 kwietnia, co wskazuje na to, że już wówczas odbywały się w mniej lub bardziej zorganizowanej formie. Uroczystości świętowojciechowe o charakterze zbliżonym do współczesnego zaczęto organizować w Gnieźnie w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Przez wiele lat miały one wymiar wyłącznie diecezjalny, ograniczany dodatkowo w czasach PRL-u. Dopiero w latach 80. ubiegłego wieku nabrały charakteru ogólnopolskiego.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki