Logo Przewdonik Katolicki

Parafia - lubię to!

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Facebook. Podobno jak Cię tam nie ma, to nie istniejesz. Mnie nie ma i mam się dobrze. Niemniej Facebook bywa przydatny także w Kościele.

Facebook. Podobno jak Cię tam nie ma, to nie istniejesz. Mnie nie ma i mam się dobrze. Niemniej Facebook bywa przydatny – także w Kościele.

 
Portale społecznościowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Logujesz się i już wiesz, co u twoich znajomych i znajomych znajomych. Czytasz, komentujesz, polecasz, oglądasz, dzielisz się i zanim podadzą to wieczorne wiadomości, wiesz, co powiedział ten lub inny polityk. Potencjał serwisów społecznościowych coraz częściej wykorzystuje także Kościół. Swoje profile mają na nich nie tylko księża, ale także instytucje i organizacje kościelne, duszpasterstwa, całe diecezje, a nawet papież Benedykt XVI. Nic dziwnego, że po ten sposób komunikacji z wiernymi sięgają coraz częściej parafie.
 
Interaktywnie
W lutym tego roku do społeczności Facebooka dołączyła parafia pw. św. Jerzego i św. Jadwigi w Kłecku. Był to niejako kolejny krok uczyniony w internecie, po uruchomieniu parafialnej strony internetowej. – Fanpage (strona fanów) parafii w Kłecku służy przede wszystkim informowaniu o dziejących się w parafii wydarzeniach i aktualnościach. Umożliwia też szybką interakcję z nami choćby poprzez tworzenie ankiet i pytań. Użytkownicy nie są więc tylko biernymi odbiorcami – jak w przypadku stron internetowych – ale sami mogą zamieszczać swoje materiały. My również dzielimy się z nimi, podając linki do ciekawych artykułów i stron – tłumaczy Bartosz Borowiak.
Profil kłeckiej parafii wspólnie z Bartoszem tworzył ks. Andrzej Kostencki. Z czasem do grona administratorów dołączył wikariusz parafii ks. Zbigniew Ilkowski. Nad wszystkim czuwa proboszcz ks. Mirosław Kędzierski. – Staramy się być aktualni. Teraz, w Adwencie, zamieszczamy teksty, które mogą pomóc w dobrym przeżyciu tego okresu. Przygotowaliśmy też adwentowy konkurs z nagrodami, który właśnie rusza – dodaje Bartosz Borowiak.
 
Przyłącz się
Swój profil na Facebooku posiada od niedawna także parafia pw. św. Leonarda w Słupcy. Proboszcz, ks. Jacek Dziel, ma spore doświadczenie w korzystaniu z tej formy komunikacji i często do niej sięga. – Facebook jest dla mnie idealnym narzędziem do kontaktowania się nie tylko z przyjaciółmi i znajomymi, ale również z młodzieżą, którą np. przygotowuję do bierzmowania – mówi. – Poprzez ten portal mogę niemal błyskawicznie przekazać im ważne informacje dotyczące spotkań czy zadań, jakie mają wykonać, ale nie tylko. W internecie młodzi mają odwagę zadawać pytania i mówić o problemach, o których prawdopodobnie nie powiedzieliby, rozmawiając z kapłanem twarzą w twarz. Ważne, by właściwie do tego podejść i być otwartym. Na platformie elektronicznej również można budować wspólnotę Kościoła – dodaje ks. Dziel.
Na Facebooku znaleźć można także gnieźnieńskie seminarium duchowne. Oprócz aktualności z życia wspólnoty, informacji, zaproszeń i filmów umieszczono tam zachętę do skorzystania z modlitewnego wsparcia – wystarczy napisać. O tym, kim są i co robią na Facebooku, informują także wolontariusze Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Jak mówi Lucyna Muniak, kierownik Działu Komunikacji Caritas AG, organizacja korzysta z wielu nowoczesnych środków komunikacji. Internet jest tu narzędziem szczególnym, umożliwia bowiem dotarcie do naprawdę dużej liczby ludzi
Komunikacja cyfrowa będzie coraz powszechniejsza. I nie ma w niej nic złego, dopóki – jak pisze papież Benedykt XVI – kontakt wirtualny nie zastąpi człowiekowi tego bezpośredniego i dopóki będziemy pamiętali, że ewangelizowanie w sieci nie polega na zdobywaniu popularności i przyciąganiu chwilowej uwagi.
 
 
 
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki