Logo Przewdonik Katolicki

Czas na herbatę

PK
Fot.

Jesień i zima to czas, kiedy zdecydowanie chętniej pijemy herbatę. Jakie dodatki wzbogacą jej smak i aromat?

Owocowe dodatki
Niemal w każdym sklepie spożywczym możemy kupić różne rodzaje herbat, od mocnych, czarnych przez łagodne zielone po wielosmakowe. Wśród tych ostatnich naprawdę jest w czym wybierać. Producenci bowiem prześcigają się w opracowywaniu receptur i dodawaniu coraz bardziej oryginalnych składników, które jednak niejednego smakosza tego napoju po prostu odstraszają.
Oprócz tradycyjnego plasterka cytryny, można też zaopatrzyć się w inne owocowe dodatki i co ważne – samemu je przygotować.
Warto wykorzystać tradycyjne polskie owoce dostępne na targach i przyrządzić owocowy susz, który w grudniu przyda się do sporządzenia wigilijnego kompotu. Na dodatki do herbat najlepiej nadają się jabłka, gruszki i śliwki. Można je suszyć w piekarniku albo w specjalnej elektrycznej suszarce do owoców. Takie urządzenie przyda się na pewno osobom posiadającym własne działki z drzewkami owocowymi.
 
Jak przygotować susz?
Jabłka i gruszki myjemy, obieramy i kroimy w kostkę albo bardzo cienkie plasterki. Jeśli nie mamy wspomnianej suszarki, rozkładamy je na wyłożonej papierem śniadaniowym blaszce i wstawiamy do piekarnika. Suszenie musi odbywać się w temperaturze ok. 60 stopni przy lekko uchylonych drzwiczkach. Co jakiś czas przesypujemy owoce, aby proces przebiegał równomiernie.
Nieco inaczej trzeba przygotować śliwki. Przy zakupie tych owoców warto zwrócić uwagę, by były bardzo dojrzałe. Należy je lekko zblanszować (ok. 1 minuty). Następnie wyjmujemy pestki, najlepiej krojąc je na pół. Jeśli mamy do dyspozycji tylko piekarnik, to owoce umieszczamy na wysuwanej kratce, a nie na blaszce. Proces suszenia trwa nieco dłużej niż w przypadku jabłek czy gruszek. Musimy poświęcić na to 4–5 dni. Nagrzewamy piekarnik do ok. 50 stopni i wkładamy owoce na 15–20 min. Następnie zostawiamy w przewiewnym miejscu. Czynności te powtarzamy 2–3 razy dziennie.
Odpowiednio wysuszone owoce są elastyczne i się nie łamią. Wsypujemy je do papierowych torebek lub szklanych naczyń i szczelnie zamykamy.
 
niño

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki