Logo Przewdonik Katolicki

Jeszcze raz razem

ks. Józef Dębiński
Fot.

1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, odwiedzamy cmentarze, na grobach naszych bliskich składamy wieńce, kwiaty, zapalamy znicze. Święto obchodzimy w zadumie, wśród refleksji nad śmiercią i sensem życia.

 
Zupełnie inaczej jest w Meksyku, gdzie mający prekolumbijskie korzenie Dzień Święta Zmarłych (Día de los Muertos) obchodzony jest 1 i 2 listopada w powiązaniu z katolickimi świętami Wszystkich Świętych (Todos los Santos) i Zaduszek (Día de los Fieles Difuntos). Obchody są radosne, bowiem powszechna jest wiara, że dusze zmarłych powracają w tych dniach na ziemię i wraz z żyjącymi biorą udział w uczcie. 1 listopada wspomina się nieżyjące dzieci, 2 listopada – dorosłych. Rodziny zdobią groby kwiatami, głównie intensywnie pomarańczowymi aksamitkami, oświetlają mnóstwem zniczy, w powietrzu unosi się woń kadzideł. W domach ustawiane są bogato dekorowane ołtarzyki. Umieszcza się na nich, obok zdjęć zmarłego, krzyż, wizerunki i figurki Chrystusa, Matki Bożej, fotografię papieża, nadto świece, kwiaty, barwne wycinanki z motywem śmierci. Całości dopełniają ulubione przez zmarłego potrawy, napoje, przedmioty (także zabawki) oraz liczne… czaszki z czekolady i marcepanu. Również na Filipinach całe rodziny biorą udział w radosnych obchodach upamiętniających zmarłych. Biesiady odbywają się na cmentarzach, pod namiotami.
W Szwecji Zaduszki przypadają w pierwszą sobotę listopada. Rodziny zapalają znicze na udekorowanych kwiatami grobach. W tzw. zagajnikach pamięci rozsypywane są prochy tych, którzy nie chcieli tradycyjnego pochówku. We Francji na grobach składa się tylko kwiaty i np. marmurowe tabliczki z napisem „Kochanej mamie”, „Drogiemu bratu” itp. Organizowane są pielgrzymki, głównie do sanktuarium św. Marii Magdaleny w Vézelay. Wiele osób pielgrzymuje do Paryża, na cmentarz Père Lachaise, do grobu Jima Morrisona, legendy muzyki rockowej. Pozostają tam przez cały dzień i pół nocy, śpiewając i grając na gitarach.
W Niemczech w listopadzie są trzy dni poświęcone zmarłym: 14 – Narodowe Święto Zmarłych, 17 – Dzień Pokuty i Modlitwy, a w ostatnią niedzielę roku kościelnego Święto Umarłych (Totensonntag), obchodzone głównie przez ewangelików. Holendrzy nie mają tego typu święta o charakterze religijnym, za to 4 maja obchodzą tzw. upamiętnienie zmarłych. Składają wtedy wieńce i kwiaty w miejscach kaźni, przy pomnikach. W USA pewną namiastką wspomnienia zmarłych jest Memorial Day, obchodzony w maju ku czci poległych żołnierzy. Japońskie święto O-bon (13–16 sierpnia) poświęcone jest duchom zmarłych, które przybywają do rodzin, a witane są latarniami zapalanymi w progach domostw.
W tradycji prawosławnej zmarłych wspomina się w święto Radunicy (dziewiąty dzień po Wielkanocy). Jest to symboliczne świętowanie Paschy z tymi, którzy odeszli ze świata. Rodziny przynoszą na cmentarz pisanki i pokarmy; spożywa się je na grobach bliskich. Żydzi wspominają zmarłych w rocznicę ich śmierci. Zapalają wówczas specjalne świece i odmawiają kadisz. W rocznice śmierci słynnych rabinów i cadyków na ich grobach umieszcza się karteczki z prośbami o wstawiennictwo.
Jako katolicy pamiętajmy, że Wszystkich Świętych jest uroczystością tych, którzy są już zbawieni i cieszą się wieczną szczęśliwością. Dzień Zaduszny, 2 listopada, jest dniem modlitwy za zmarłych oczekujących w czyśćcu na ostateczne zjednoczenie z Bogiem. Cenną pomocą dla nich są zamawiane Msze św. i wypominki. Ale można też uzyskać dla nich specjalny odpust, pod warunkiem że mamy taką intencję i wypełnimy czynność odpustową, tzn. nawiedzimy cmentarz w dniach 1–8 listopada; każdego dnia można uzyskać odpust tylko dla jednej osoby. W ten sposób odpust za osobę zmarłą jest nie tylko pomocą dla niej, ale uświęca również i nas. Ponadto należy odbyć spowiedź, przyjąć Komunię św., pomodlić się w intencji poleconej przez papieża. Kościół wierzy, że przez modlitwę zarówno w Dzień Zaduszny, jak i w inne dni w ciągu roku kościelnego, zmarli będą się cieszyć udziałem w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki