Logo Przewdonik Katolicki

W poszukiwaniu prawdy

Katarzyna Łakomiak
Fot.

IV pielgrzymka społeczności akademickiej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej (WSKSiM) w Toruniu wpisała się w październikową modlitwę w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Spotkanie modlitewne odbyło się, jak zawsze, w pierwszy czwartek miesiąca (6 października) w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Oprócz wiernych z różnych miejscowości diecezji kaliskiej i całej Polski przybyli na nie również studenci WSKSiM wraz ze swoim rektorem o. dr Krzysztofem Bielińskim CSsR i wykładowcami, by u początku nowego roku akademickiego prosić za wstawiennictwem św. Józefa o wszelkie potrzebne łaski na czas studiów i by głośno wypowiedzieć swoje „TAK” dla życia. Cel, jaki przyświecał spotkaniu, został jednoznacznie określony w jego temacie: „W poszukiwaniu prawdy – idziemy do Świętego Józefa”.
 
Przewodnicy życia
– Zasłuchani w nauczanie Kościoła spoglądamy na św. Józefa. Pielgrzymujemy tu wspólnie, aby umocnić i odnowić swoją duchową rozmowę ze Świętym. W świecie, w którym nie słucha się Boga, my chcemy przyjąć jego nauczanie w naszym życiu – wyjaśnił o. Bieliński podczas nabożeństwa do św. Józefa w intencji rodzin i obrony życia człowieka. Natomiast studenci we wspólnej modlitwie wyrazili pragnienie, „aby prawda Ewangelii dotknęła wszystkich Polaków”. – Chcemy przekazywać prawdę o godności i wartości człowieka, ale potrzebujemy pomocy. Jesteśmy przekonani, że św. Józef jest niezastąpionym przewodnikiem życia – modlili się. W czasie kaliskiego spotkania studenci przedstawili także program słowno-muzyczny pt. ,,Nie lękajcie się – Uwierzcie Chrystusowi!” w reżyserii Haliny Łabonarskiej i o. Waldemara Gonczaruka CSRS. Program ukazywał jedne z najistotniejszych dla bł. Jana Pawła II tematów obecnych w jego nauczaniu, m.in. obronę rodzin i życia poczętego czy miłość do Boga i Ojczyzny.
 
Świętojózefowe cnoty
Spotkanie modlitewne zakończyła Eucharystia, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Marian Rojek (na zdjęciu). Z uznaniem podkreślił on, że do tego miejsca przybywają wierni „złączeni jednym duchem i tym samym pragnieniem, aby rodziny były święte i by każde poczęte życie mogło się bezpiecznie rozwijać”. Wskazał również na trzy cnoty św. Józefa potrzebne nam w życiu rodzinnym i społecznym: „innych nie kompromitować, (...) innych ludzi ostrożnie oceniać, osądzać czy też wyrokować na ich temat, (...) w konkretnej sytuacji pozostać i wytrzymać wszystkie trudności”. – Św. Józef nie jest tematem dla współczesnych laickich mediów, gdyż cechy jego życia wydają się niepozorne i może mało ważne. Jednak dla katolickich środków przekazu myślenie, postępowanie i życie św. Józefa musi być zawsze wezwaniem i wskazywaniem do dojrzałości, do pięknych postaw względem Boga i drugiego człowieka – zaznaczył bp Rojek.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki