Logo Przewdonik Katolicki

Jaką żarówkę wybrać?

PK
Fot.

Kiedy w 1879 r. Thomas A. Edison opatentował swój wynalazek, jego technologia nie była zbyt skomplikowana.

 

Umieszczony w szklanej bańce wolframowy drut pod wpływem prądu nagrzewał się i zaczynał świecić. Dziś unijne normy (dyskusyjne) nie dopuściłyby tego produktu do sprzedaży. W 2012 r. tradycyjne żarówki zupełnie znikną ze sklepów. Jaki mamy więc wybór?

 

 

Tradycyjne żarówki

Dotychczas używaliśmy żarówek tradycyjnych, czyli po prostu lamp żarowych, świecących dzięki rozżarzonemu, nagrzanemu do bardzo wysokiej temperatury żarnikowi wykonanemu z wolframu. Umieszczony jest on w szklanej bańce, wypełnionej obojętnym gazem lub próżnią, dzięki czemu nie ulatnia się pod wpływem wysokiej temperatury. Ich zaletą były: równomierny strumień światła, dobre odwzorowanie kolorów i co najważniejsze: niska cena. Niestety prawdą jest, że zużywały one nawet do 80 proc. więcej energii niż żarówki energooszczędne.

 

 

Halogen czy LED?

Tak bardzo zachwalane przez UE żarówki energooszczędne (świetlówki kompaktowe) mają proekologiczny charakter, bowiem zużywają znacznie mniej prądu niż te tradycyjne, ale... Po pierwsze – długo się nagrzewają, po drugie – szybko się zużywają podczas częstego włączania i wyłączania; po wtóre – ich strumień świetlny w postaci „nieciągłego widma” bardzo męczy nasz wzrok. Ponadto wraz z upływem czasu spada ilość emitowanego światła (nawet do 30 proc. pierwotnej mocy). Świetlówki zawierają też rtęć, dlatego nie wolno wyrzucać ich do śmieci, tylko należy oddać do sklepu z artykułami.

W sklepach można też kupić halogeny. To żarówki, w których bańce znajduje się halogen, najczęściej jod. Działają 2–5 razy dłużej niż tradycyjne, świecą równomiernie, ich światło nie słabnie z czasem. Niestety do działania wymagają niskiego napięcia, ale obecnie można kupić żarówkę wyposażoną w specjalny transformator, który umożliwia jej działanie przy standardowym napięciu domowym.

Żarówki halogenowe dają bielsze światło niż tradycyjne. Halogeny z reflektorem odbijającym światło często stosowane są w kuchni. Halogeny w szklanej, żarówkowej bańce to dobry zamiennik tradycyjnych żarówek.

Żarówki LED natomiast, choć dają najbardziej trwały rodzaj oświetlenia i są energooszczędne, to nie są idealnym zamiennikiem standardowych żarówek i świetlówek. Nadają się np. do podświetlenia kuchennego blatu, stołu, obrazu.

 

niño

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki