Logo Przewdonik Katolicki

Jubileusz w Konarzewie

PK
Fot.

Dziękujemy dzisiaj Bogu za to, że mamy się gdzie modlić. Dziękujemy za tę naszą piękną świątynię parafialną mówił konarzewski proboszcz ks. Krzysztof Różański, podczas uroczystości 375-lecia konsekracji kościoła parafialnego.

– Dziękujemy dzisiaj Bogu za to, że mamy się gdzie modlić. Dziękujemy za tę naszą piękną świątynię parafialną – mówił konarzewski proboszcz ks. Krzysztof Różański, podczas uroczystości 375-lecia konsekracji kościoła parafialnego.

 

Przychodźcie tu często

Jubileusz kościoła pw. św. Marcina i św. Piotra w Okowach w Konarzewie k. Poznania, w dekanacie stęszewskim, świętowano podczas Eucharystii sprawowanej w sobotę 27 sierpnia wieczorem. Liturgii przewodniczył ks. kanonik Władysław Kasprzak, proboszcz parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu, z której wywodzi się ks. Różański, od 1 sierpnia tego roku został mianowany proboszczem w Konarzewie. – Proszę was, abyście ukochali to święte miejsce, w którym przebywa Bóg i szanowali je – mówił do mieszkańców parafii ks. Kasprzak, wyjaśniając, że szacunek wobec świątyni parafialnej, w której sprawowane są sakramenty, a zwłaszcza Eucharystia, wyraża się chociażby przez troskę o jego piękno i utrzymanie. – Przychodźcie tu często, żeby obecny tu Pan Jezus nie był osamotniony – zachęcał kaznodzieja.

 

Parafialne Jerycho

W uroczystej Mszy św. uczestniczyli licznie zgromadzeni parafianie oraz przedstawiciele władz samorządowych, natomiast wśród koncelebrujących ją kapłanów byli m.in. synowie tej parafii oraz poprzedni jej proboszcz ks. Daniel Litkowski. Wspominano podczas niej również długoletniego proboszcza śp. ks. Stanisława Hartlieba, który duszpasterzował w Konarzewie w latach 1945–1990. Natomiast przygotowaniem do tej wielkiej uroczystości, jak podkreślił ks. Krzysztof Różański, była parafialna adoracja Najświętszego Sakramentu. – Z piątku na sobotę w naszym kościele trwała 24-godzinna modlitwa przed Panem Jezusem obecnym w postaci eucharystycznej. Podczas tego parafialnego Jerycha Różańcowego odmawialiśmy m.in. Różaniec w intencji wzrostu Królestwa Bożego, czyli tego żywego Kościoła, w naszej wspólnocie – wyjaśnił ks. Różański.

BT

 


Z kart historii

Obecny, późnogotycki kościół w Konarzewie wzniesiony został na przełomie XVI i XVII w. staraniem rodziny Ostaszewskich, ówczesnych właścicieli majątku. Świątynię konsekrowano w 1636 r. Wcześniej w tym miejscu znajdował się kościół drewniany, a sama parafia powstała prawdopodobnie już w XII w. Od 1786 r. konarzewska świątynia stała się kościołem parafialnym również dla mieszkańców Dopiewa, gdyż obie parafie były połączone aż do 1938 r.

Z niezwykle ciekawą historią Konarzewa i tutejszego kościoła łączą się również nazwiska znanych polskich rodów arystokratycznych, m.in. Czartoryskich, Działyńskich czy Dzieduszyckich, a także postać ks. Jana Laskowskiego, przywódcy strajku dzieci wrzesińskich. Natomiast wznoszący się w sąsiedztwie świątyni pałac był jedną z najokazalszych siedzib wielkopolskich wzniesionych u schyłku XVII w.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki