Logo Przewdonik Katolicki

Rocznicowe obchody

Bernadeta Kruszyk
Fot.

3 sierpnia minęła 110. rocznica urodzin i 87. rocznica święceń kapłańskich kard. Stefana Wyszyńskiego. Gniezno pamiętało.

 

 

W obchodach zorganizowanych przez miejscowy oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, gnieźnieńscy duchowni, reprezentanci organizacji społecznych i kościelnych oraz członkowie i sympatycy Civitas Christiana. Uroczystość rozpoczął wykład ks. Michała Sołomieniuka, dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie na temat aktualności nauczania i przesłania Prymasa Tysiąclecia. Po nim głos zabrali zaproszeni goście, wśród nich prezydent Gniezna Jacek Kowalski oraz Ziemowit Gawski, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Wspomnieniami z zebranymi dzielił się także bp Bogdan Wojtuś. – Kardynał Wyszyński był człowiekiem niezwykle konsekwentnym. W liście do wiernych z okazji ingresu napisał, że nie jest ani politykiem, ani dyplomatą, ani działaczem, ale jest biskupem i jego zadaniem jest przewodzić Ludowi Bożemu w drodze do zbawienia. I tego przez całe życie się trzymał. Zarzucano mu, że za bardzo angażuje się w życie społeczne, że uprawia politykę, ale on realizował tylko to, co należy do biskupiej posługi – odważnie stawał w obronie człowieka, Kościoła, Ojczyzny i polskich rodzin – mówił bp Wojtuś. Wskazał również na maryjność prymasa. Jak podkreślił, Matka Boża towarzyszyła mu przez całe życie, Jej się ofiarował i z Nią szedł do Boga. Przyznał również, że prymas – wbrew niektórym opiniom – był człowiekiem niezwykle ciepłym i serdecznym, choć wymagającym. – Twardo stąpał po ziemi, cały jednak był zanurzony w Bożej rzeczywistości i to dawało mu siłę i spokój – dodał bp Wojtuś.
Podczas uroczystości odsłonięto tablicę – wotum dla Prymasa Tysiąclecia ufundowaną przez prezydenta Jacka Kowalskiego. Obchody zakończyła Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Bogdana Wojtusia, po której przed pomnikiem kard. Wyszyńskiego złożono kwiaty.
 
Wystawa w bibliotece
W rocznicowe obchody włączyła się także Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Do października oglądać w niej można wystawę pamiątek po Prymasie Tysiąclecia. Większość z nich pochodzi z prywatnych zbiorów mieszkańców Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej. Wśród eksponatów zobaczyć można m.in. publikacje o charakterze bibliograficznym i historycznym, często z oryginalnymi dedykacjami i autografami prymasa, ponadto podpisane przez niego dokumenty, m.in. na oryginalnym listowniku, wpisy do ksiąg pamiątkowych, a także czasopisma i artykuły poświęcone Prymasowi Tysiąclecia. Dużą część ekspozycji stanowią fotografie z uroczystości i wizyt kard. Wyszyńskiego w Gnieźnie i archidiecezji gnieźnieńskiej, a wśród zdjęcia z ingresu do katedry gnieźnieńskiej, obchodów Milenium Chrztu Polski, 30-lecia prymasostwa oraz dorocznych uroczystości świętowojciechowych, w których uczestniczył wspólnie z kard. Karolem Wojtyłą.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki