Logo Przewdonik Katolicki

Krakowianie do Madrytu

Kamil Pelczar
Fot.

Do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży w Madrycie pozostało już niewiele czasu. Zgodnie z informacjami podanymi na oficjalnej stronie ŚDM najwięcej uczestników pochodzi z diecezji krakowskiej.

 

 

 

Z naszego regionu pojedzie do Hiszpanii ponad 600 osób, o przeszło 100 więcej niż z drugiej w kolejności diecezji warszawskiej. Liczby swoją drogą, a jakość swoją, bowiem w braniu udziału w tego typu wydarzeniu chodzi również o możliwie najlepsze przygotowanie się do spotkania, które ma wymiar zarazem międzynarodowy i międzykulturowy. Jak powiedział Benedykt XVI 2 maja 2010 r. do młodzieży zgromadzonej w Turynie, pielgrzymowanie do Madrytu powinno być „wymagającą drogą ducha”, której przeżycie jeszcze bardziej uświadomi, czym w istocie są ŚDM.

 

Diecezjalne „centrum dowodzenia”

Idąc za tym słowem, Centralne Duszpasterstwo Akademickie przy Kolegiacie św. Anny w Krakowie własne przygotowania rozpoczęło już w październiku ubiegłego roku. W każdy czwarty czwartek miesiąca w Kolegiacie najpierw celebrowana jest Msza św., w której studenci modlą się o pomyślny przebieg wyprawy do Madrytu, a po niej ma miejsce spotkanie formacyjne, niekiedy przeprowadzane w dość niekonwencjonalny sposób. Pierwsze z nich dotyczyło samej historii ŚDM, jego istoty i było oparte na analizie orędzia Benedykta XVI. Uczestnicy natomiast mieli za zadanie wypisać na kartce papieru swoją podstawową motywację wyjazdu. Następnie włożyli ją do koperty z zamiarem jej otworzenia dopiero w Madrycie. – Ma to pokazać, jak bardzo zmieniło się ich nastawienie przed i potem, w trakcie pobytu – podkreśla Katarzyna Grela, liderka grupy oraz organizatorka spotkań. Innym razem zorganizowano podchody, w których uczestnicy zostali podzieleni na kilka grupek, rywalizujących ze sobą. Poszczególne stacje zostały rozmieszczone w różnym miejscach Starego Miasta. Na każdej z nich czekały pytania oraz zadania do wykonania, które były związane z ŚDM. Oczywiście wygrali ci, którzy najszybciej zaliczyli wszystkie stacje. – Chcieliśmy zorganizować coś nieszablonowego, coś, co pozostanie w pamięci członków grupy – dodaje ks. Jarosław Glonek, centralny duszpasterz akademicki. Ostatnie spotkanie formacyjne zaplanowano na koniec czerwca. Młodym będzie towarzyszył bł. Jan Paweł II w swoich relikwiach w Centrum „Nie lękajcie się!”.

 

Grupka z Grup

Do przeżywania ŚDM przygotowują się także Grupy Apostolskie – Ruch Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Spotkania formacyjne odbywają się w każdy 16. dzień miesiąca i poprzedza je Msza św. w kościele św. Krzyża. Warto zaznaczyć, że są to spotkania otwarte, również dla tych, którzy nie wybierają sie do Madrytu w ramach Grup. Oprócz standardowej formacji organizowane są liczne przedsięwzięcia. Jednym z nich była Małopolska Wędrówka Szlakami św. Jakuba ze Skalbmierza do Krakowa. W czasie trzydniowej pielgrzymki młodzi ludzie dawali świadectwo swojej wiary, będąc jednocześnie serdecznie przyjmowanym przez spotykanych na szlaku ludzi. – Było to niezwykłe doświadczenie, a przy okazji mogliśmy przybliżyć innym istotę Światowych Dni Młodzieży – mówi Anna Stępniak, współorganizatorka wyprawy.

Oprócz tego co jakiś czas podejmowane są inicjatywy o nazwie Flash Mob, polegające na tym, że młodzi spontanicznie umawiają się w danym miejscu, gdzie tańczą i śpiewają na cześć Pana, zapraszając jednocześnie przechodniów na ŚDM.

Dobre przygotowanie to już połowa sukcesu. Reszta zależy od osobistego zaangażowania i uświadomienia sobie prawdziwego celu wyjazdu do Madrytu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki