Logo Przewdonik Katolicki

We wspólnocie modlitwy z Kościołem greckokatolickim

Katarzyna Łakomiak
Fot.

Idźcie do Józefa. We wspólnocie z Kościołem greckokatolickim u Świętego Józefa to temat kolejnego kaliskiego spotkania w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

„Idźcie do Józefa. We wspólnocie z Kościołem greckokatolickim u Świętego Józefa” – to temat kolejnego kaliskiego spotkania w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

 

Tradycyjne pierwszoczwartkowe spotkanie odbyło się 3 marca w bazylice św. Józefa w Kaliszu. Rozpoczynające je nabożeństwo do Opiekuna Świętej Rodziny poprzedziła modlitwa litanijna: Molebień do Bogurodzicy z pozdrowieniem św. Józefa w wykonaniu Chóru Parafii Greckokatolickiej pw. Zaśnięcia NMP w Legnicy pod dyrekcją Zofii Tyma.

 

W umiłowaniu tradycji

Konferencję podczas marcowego spotkania zatytułowaną „Sytuacja rodziny greckokatolickiej w społeczeństwie polskim” wygłosił ks. Paweł Potoczny, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej Przemysko-Warszawskiej, wikariusz greckokatolickiej parafii archikatedralnej w Przemyślu. Przybliżył funkcjonowanie Kościoła greckokatolickiego na terenie naszego kraju, podkreślając łączność tej wspólnoty z Ojcem Świętym. Prelegent zwrócił też uwagę na szczególne przywiązanie grekokatolików do tradycji swojego wyznania przy jednoczesnym występowaniu podobieństw w przeżywaniu wiary przez wiernych Kościoła rzymskokatolickiego. Także dla grekokatolików, jak przekonywał, rodzina ma wielką wartość, a wzór życia dla niej stanowi Święta Rodzina. Jednocześnie zauważył również potrzebę rozwoju duszpasterstwa rodzin i wskazał na rolę rodziców w wychowywaniu dzieci w tradycji Kościoła.

 

Pod patronatem św. Józefa

Uroczystej Eucharystii w ramach marcowej modlitwy przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej. Wierni zgromadzeni w kaliskiej bazylice uczestniczyli w Boskiej Liturgii Świętego Jasna Chryzostoma. W homilii bp Juszczak wskazał m.in. na miejsce, jakie św. Józef zajmuje w Kościele greckokatolickim. Podkreślił też, że „święty Józef jest doskonałym patronem na dzisiejsze czasy”, ucząc nas, jak wsłuchiwać się w głos Boga i będąc wzorem dla współczesnych rodzin, a szczególnie dla ojców. – On umiał wsłuchiwać się w głos Boga. Ale żeby go słyszeć, trzeba być człowiekiem modlitwy, tej indywidualnej, ale także tej wspólnotowej, rodzinnej. Wtedy łatwiej jest rozwiązywać problemy, wznieść się ponad własny egoizm, podporządkowywać się Bożemu planowi – przekonywał biskup. A jest to, jak zauważył, ważne tym bardziej dzisiaj, kiedy „degraduje się i ośmiesza model naturalnej, chrześcijańskiej rodziny”.

Po zakończonej Eucharystii zawierzono wszystkie te sprawy opiece św. Józefa. Natomiast pasterz Kościoła kaliskiego bp Stanisław Napierała wyraził radość ze wspólnoty modlitwy Kościoła greckokatolickiego i rzymskokatolickiego.


 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki